Bolesław Michoń

Dzięki uprzejmości redakcji portalu Ryneklubelski.pl przedstawimy postać Bolesława Michonia.
Był on prekursorem chodu sportowego w Polsce i wieloletnim członkiem kadry narodowej.  Sukcesy odnosił także jako szkoleniowiec, działacz i sędzia “królowej sportu”.
Materiały opublikowane zostały dzięki uprzejmości siostrzeńca Bolesława Michonia – Tadeusza Jana Janiszewskiego.

1938r. bieg 5 km.pierwsze miejsceBolesław Michoń ps. Dziadek urodził się na lubelskiej Lemszczyźnie, w domu na rogu Bursaków i al. Spółdzielczości Pracy. W Szkole Łączności i Podoficerskiej Szkole Artylerii w Chełmie, swe nauki pobierał.  Jego sportowa kariera początek swój miała przypadkowy. W drugi dzień Świąt Wielkanocnych w roku 1932 odbywał się w Lublinie bieg przełajowy ze startem i metą przed Pocztą Główną. Było to otwarcie sezonu, więc frekwencyja dopisała. Do tegoż biegu kilkanaście klubów w tym kilka żydowskich reprezentacje swoje wystawiło, a pan Bolesław Michoń wśród publiczności stawał. Był świadkiem zamieszania jakie to wyniknęło, gdy jeden z biegaczy Unii wprost od świątecznego stołu przybył i groźba dyskwalifikacji nad nim ciążyła. Rozpoczęło się gorączkowe poszukiwanie następcy…i wybrano p. Michonia.  Bieg ukończył na ósmym miejscu, a zwycięzcą był Wiktor Kramek. Taki był jego debiut, który sprawił, że od tego czasu rozpoczął regularne treningi. Biegał na trasie od Obywatelskiej do Elizówki i z powrotem.

Po ukończeniu nauki w szkole łączności, rozpoczął pracę jako monter na poczcie. Był to jego jedyny pracodawca. Bolesław Michoń karierę sportową w WKS Unii rozpoczął. Następnie został zakupiony przez Strzelec. Najlepsze wyniki osiągał już w barwach LWS, czyli Lubelskiej Wytwórni Samolotów. Ta  firma mogła nawet kilka sportowych sekcyj utrzymywać.  Reprezentował barwy wytwórni na lokalnych i krajowych zawodach, na których szczególną rywalizację z Zygmuntem Kustro odbywał. Biegali głównie przy stadionie miejskim przy Okopowej. Rywalizował też z Tadeuszem Kusocińskim i Józefem Nojim. Tuż przed samą wojną, pod koniec sierpnia 1939 zajął 3. Miejsce w biegu na 3 km na Mistrzostwach Polski we Lwowie.

Szkoła Podoficerska Artylerii ChełmJako absolwent Szkoły Artylerii wziął udział w wojnie, ale po kapitulacji wrócił do pracy w pocztowej łączności, przez Niemców nadzorowanej. Naprawiał on łącza psute przez partyzantów.

Po wojnie do 1950 roku biegał w sekcji lekkoatletycznej w Związkowcu. W latach 1950 – 1956 reprezentował barwy Budowlanych, a od 1956 roku w Starcie występował. Zdobył kilkanaście tytułów mistrza województwa na długich dystansach, a że napór młodych coraz to większy się stawał, postanowił zmienić specjalizację. Za namową gdańszczan: Hauslebera, Szyszki i Sarneckiego chód uprawiać zaczął. Chodź pierwszem jego zmaganiem z ta dyscypliną gdzieś w 1937 roku się objawiło, gdy spróbował przejść trasę z Lublina do Kraśnika i w połowie jej chód swój przerwał. Na mistrzostwach Polski w 1956 roku w Olsztynie zajął 4. Miejsce na odcinku 20 km, a w roku 1957 w Poznaniu, stanął na 2 stopniu podium. Startował też poza granicami kraju, w Jugosławii, na Węgrzech, Rumunji i Republice Federalnej Niemiec. Jako łącznościowiec, brał udział również w wyścigach kolarskich organizowanych przez pracowników poczty.

Po odejściu na sportową emeryturę, został sędzią na zawodach lekkoatletycznych, na których spędził 1500 dni. Jego pasją oprócz sportu było śpiewanie. 30 lat w chórze Związkowca śpiewał, a kolejne kilkanaście lat był członkiem chóru Echo (Towarzystwa Śpiewaczego „Echo” im. Stanisława Moniuszki w Lublinie). Chętnie czytał książki i grał w bilard.

W roku 2007, w wieku lat 93 odszedł do wieczności. Został pochowany na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie.

rynek lubelski

Nie znaleziono

Tomasz Brzuszkiewicz

Absolwent Historii UMCS. Pasjonuję się historią Lublina. Od dłuższego czasu tworzę funpage na Facebooku "Civitatis Lublinensis" oraz internetowego czasopisma "Rynek Lubelski".

Latest posts by Tomasz Brzuszkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *