Redakcja LCDHS

Maciej Maj – autor publikacji o lubelskim sporcie i sportowcach

4 grudnia 2013

Maciej Maj – (ur. 8 grudnia 1970 r.) w Lublinie sympatyk sportu i kolekcjoner pamiątek żużlowych, autor trzech książek o lubelskim sporcie i sportowcach.

Maciej Maj sam pisze o sobie: Wsłuchany w głośny warkot lubelskich żużlowych silników, od początku lat osiemdziesiatych, oddychałem atmosferą szalonych wyścigów, zostając wiernym fanem czarnego sportu. Pierwszą fascynację speedwayem przeżyłem za sprawą: Bereja, Studzińskiego, Kępy i Słabonia. Od tego czasu poznałem od podszewki żużel, jego specyfikę i losy rycerzy czarnego toru.

Dnia 6 września 1991 roku, wracając z finału MIMP w Toruniu uległem ciężkiemu wypadkowi drogowemu wraz z ekipą „Motoru”, w wyniku którego doznałem urazu kręgosłupa i do dziś poruszam się na wózku inwalidzkim.

Jestem autorem trzech publikacji o tematyce sportowej. Pierwszą moją książką była publikacja wydana w roku 1999 roku – „Z Koziołkiem na plastronie”. Opowiada ona o historii sekcji żużlowej klubu RKS Motor Lublin w latach 1962-1995. Książka zawiera mnóstwo ciekawostek, unikatowych, archiwalnych zdjęć czarno białych i kolorowych. Miłośnicy speedwaya dzięki tej publikacji mogą powrócić do emocjonujących meczów, przeżyć raz jeszcze atmosferę napięcia, towarzyszącego wydarzeniom sprzed wielu lat.

Kolejna ksiażka „DaDi Przerwany wyścig” ukazała się w roku 2008. Poświęcona jest Robertowi Dadosowi – żużlowcowi tragicznie zmarłemu w roku 2004. Publikacja przedstawia przebieg kariery mistrza świata juniorów z 1998 r. i kolejne etapy jego życia w formie meczu żużlowego. Składa się ona z 15 rozdziałów, podobnie jak spotkanie na czarnym torze. Każdy z nich nosi tytuł „Wyścig” i zmienia się tylko jego numer. W książce zawarta jest kronika życia tej wielce skomplikowanej postaci – zarówno jako sportowca, jak i człowieka, a do tego opinie fachowców. Za tę publikację zostałem laureatem prestiżowej nagrody „Złotego koła” przyznawanej przez Polski Związek Motorowy i Stowarzyszenie Auto Klub Dziennikarzy Polskich dla najlepszych pozycji dotyczących sportów motorowych.

Przy okazji książki „Dadi Przerwany wyścig” byłem współautorem filmu o tragicznie zmarłym Robercie Dadosie. Obraz był prezentowany podczas wieczoru autorskiego i promocji ksiazki. Film opatrzony jest tytułem „Skazany na żużel”. To kompilacja różnych okresów kariery Dadosa opatrzona komentarzami i wywiadami z osobami z otoczenia żużlowca. W filmie przypomniano znakomitego sportowca w okresie jego największych sukcesów, podczas ligowej szarzyzny, chwil załamania i w momencie najtragiczniejszym – podczas ostatniej drogi.

W 2013 roku napisałem i wydałem książkę „Ring wolny”- fotobiografię Stanisława Zalewskiego, legendy polskiego boksu, wieloletniego współpracownika Feliksa „Papy” Stamma, o którego złotych rękach krążą legendy. Pan Stasio, to człowiek gorącego serca, który obecny był niemal przy wszystkich powojennych sukcesach polskich pięściarzy. W książce zawarta jest nie tylko historia boksu, ale oddany sportowy klimat lat przedwojennych, czasu okupacji hitlerowskiej, okresu PRL-u, aż po ostatnią dekadę XX wieku. Książka obejmuje lata 1930-2001. Zawiera m. in. alfabet największych postaci polskiego boksu.

Kolekcjonuję pamiątki sportowe, szczególnie żużlowe. W 2008 roku za działalność w sporcie motorowym otrzymałem srebrną odznakę PZM. Natomiast w 2013 roku za aktywność społeczną uzyskałem wyróżnienie w plebiscycie TVP Lublin, Radia Er i Fundacji Rozwoju Sportu w Lublinie – „Piątka na Piątkę.

Tworząc książki wyznaję zasadę: historia jest pamięcią. A pamięć daje nam wiedzę, kto kim był i po co jesteśmy. Zagorzałym sympatykom sportu życzę miłej lektury. A więc przeżyjmy to jeszcze raz…

Zobacz także: