Profesor Dariusz Słapek

„Trzej przyjaciele z boiska…” Powała, Brzyski i Szyba!

11 maja 2024

Wykorzystanie słów znanej swego czasu piosenki (muzykę napisał W. Szpilmana w 1952 r.) w tym krótkim artykule -wspomniani wyżej sportowcy zasługują na znacznie więcej!  – wydaje się w pełni uzasadnione z dwu przynajmniej powodów. W istocie tekst dotyczy trzech wybitnych zawodników, a sama piosenka (słowa A. Międzyrzeckiego) jest ze swej natury sentymentalna, nawiązuje do przeszłości, młodości, czasów minionych…

Nie mam pewności czy melodia ta wybrzmiała w trakcie zakończenia 62 Plebiscytu Sportowego Kuriera Lubelskiego 16 lutego 2024 r. Odbyła się wówczas uroczysta Gala wręczenia wyróżnień, wśród których pierwszy raz wprowadzono ważną i potrzebną kategorię wyłaniania honorowanych sportsmenów. Chodzi o tę, dzięki której podziękowano sportowcom, którzy ostatnio zakończyli kariery sportowe a przygody ze sportem zaczynali w Lublinie i kończyli w Naszym Mieście lub regionie. 

            Robert Brzyski, piłkarz nożny, wychowanek „Lublinianki”, grał w piłkę przez 20 lat, przez 14 występował na boiskach ekstraklasy, w których rozegrał 298 meczów. Siedmiokrotnie był reprezentantem Polski. W barwach „Legii” Warszawa trzykrotnie wywalczył mistrzostwo kraju oraz zdobył trzy Puchary Polski. Karierę zakończył w swoim macierzystym klubie, czyli „Lubliniance”.

            Stanisław Powała-Niedźwiecki, rugbysta, wychowanek „Budowlanych” Lublin, w których barwach rozegrał 103 mecze ligowe zdobywając 190 punktów. Z klubami „Budowlanych” Łódź, AZS AWF Warszawa i „Ogniwo” Sopot zdobył cztery tytuły mistrza Polski, a jako jedyny rugbysta w kraju uczynił to w trzech klubach! Występował także w „Benfice” Lizbona. Był reprezentantem Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, a w seniorskiej drużynie narodowej zagrał 30 oficjalnych meczów międzypaństwowych. Na koniec kariery wrócił do macierzystego klubu i tu zakończył karierę.

            Michał Szyba, piłkarz ręczny, wychowanek „Unii” Lublin, przez dużą część kariery występował w „Azotach” Puławy. Do legendy przeszła jego bramka na mistrzostwach świata w 2015 r. z Hiszpanią, która doprowadziła do dogrywki i w końcu zdobycia brązowego medalu. W reprezentacji Polski rozegrał 80 meczów, zdobył 105 bramek. Uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016). W lidze zdobył aż 775 goli, a na pożegnanie z Puławami stanął na najniższym stopniu podium mistrzostw Polski. Występował także w drużynach z Francji, Słowenii i Szwajcarii.

PANOM SPORTOWCOM GRATULUJEMY i DZIĘKUJEMY!

W stronę redakcji „Kuriera” kierujemy słowa podziwu i szacunku za wspaniały pomysł!

Sportowcy: Michał Szyba, Robert Brzyski, Stanisław Powała-Niedźwiecki

Fot. Wojciech Szubartowski, za https://kurierlubelski.pl/62-plebiscyt-sportowy-zaczynali-w-lublinie-i-przez-wiele-lat-odnosili-sukcesy-w-kraju-i-za-granica/ar/c2-18325165

Dariusz Słapek

Zobacz także: