Profesor Dariusz Słapek

Rowerowa podróż do Lublina AD 1897!

2 października 2023

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Lubelskie Centrum Dokumentacji Historii Sportu przy Instytucie Historii UMCS oraz Muzeum UMCS w Lublinie zapraszają na wystawę pt. „Rowerem po drogach i bezdrożach Królestwa Polskiego”.

Wystawę przygotował dział naukowy Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie pod kierunkiem Prof. Roberta Gawkowskiego. Scenariusz ekspozycji został oparty o diariusz z rowerowej podróży, jaką latem 1897 r. odbył v-prezes Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów Antoni Klemens Fertner (1849 – 1915) wraz ze swoim 14 – letnim synem, Stasiem.

Bohaterzy zachowanej w rękopisie relacji z rozpoczętej w Warszawie peregrynacji dotarli m.in. do Lublina i Puław. Staś opisywał odwiedzane miejsca i stąd w opisie podróży pojawiają się ciekawe wątki lubelskie.

Wystawę uzupełniają inne akcenty lubelskie nawiązujące do dwóch wcześniejszych ekspozycji przygotowanych przez Lubelskie Centrum Dokumentacji Historii Sportu, a poświęconych początkom kolarstwa w Lublinie oraz międzywojennym Biegom Dookoła Polski, które związane były z Lublinem.

Atrakcją wystawy będzie oryginalny bicykl stanowiący własność wielkiego miłośnika kolarstwa Pana Łukasza Śmiecha.

Otwarcie ekspozycji odbędzie się w holu przed wejściem głównym do Nowej Humanistyki (Plac M. Curie – Skłodowskiej 4 a) 9 października 2023 r. o godz. 11.00. ZAPRASZAMY!

plakat-D-wl-DOP-DO-A4-100

Dariusz Słapek

Zobacz także: