Profesor Dariusz Słapek

„Polski ruch olimpijski 1919-1939” – lektura obowiązkowa!

8 lutego 2022

Treści olimpijskie, które regularnie pojawiają się w esejach publikowanych na łamach Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu, ze względu na regionalny charakter tego repozytorium, najczęściej mają wymiar lokalny. Jeśli z tego powodu Czytelnicy odczuwają niekiedy brak szerszej perspektywy i takiegoż spojrzenia na olimpizm oraz jego dzieje, nie pozostaje mi nic innego jak zaproponować lekturę pasjonującej książki Profesora Michała Słoniewskiego. Prezentując tę monumentalną w każdym wymiarze pracę, gwoli stworzenia pewnego suspensu, ograniczę się jedynie do informacji z okładki „Polskiego ruchu olimpijskiego 1919-1939”:

Michał Słoniewski, autor m.in. fundamentalnej monografii przybliżającej przyczyny i okoliczności największego kryzysu ruchu olimpijskiego w drugiej połowie XX w. pt. „Bojkot igrzysk olimpijskich, jako instrument polityki międzynarodowej w latach 1976–1988” (2016), poświęca najnowszą swoją książkę dziejom polskiego ruchu olimpijskiego w okresie Drugiej Rzeczypospolitej.

Jest to wyjątkowa monografia, jakiej historycy sportu nie stworzyli od lat. Nie stanowi „opisu dziejów sportu”, do jakich nas do tej pory przyzwyczajono najczęściej z okazji pamiątkowych wydawnictw o wkładzie polskiego sportu w rozwój ruchu olimpijskiego. Jest to historia emancypacji sportu, jako pełnoprawnej dziedziny życia społecznego, pasjonującą opowieścią o walce sportowych działaczy o uznanie społecznej roli sportu na ziemiach polskich przełomu XIX i XX i pierwszym 20-leciu XX w. Autor znakomicie radzi sobie z opisem narodzin nowożytnego ruchu sportowego na ziemiach polskich oraz kampanii władz sanacyjnych o zdobycie kontroli społecznej nad ruchem sportowym, jak również oporem tego środowiska przeciwko dominacji państwa w sterowaniu sportem wyczynowym. Wielką wartością pracy są zamieszczone, zapomniane dzisiaj, dziesiątki biografii działaczy polskiego sportu. Byli to wolontariusze, osoby wywodzące się ze środowisk arystokracji, przemysłowców, finansjery, medycyny, prawa, znani politycy i w dużej części zawodowi oficerowie wojska polskiego. Zadziwiające i często tragiczne były ich losy po wybuchu wojny w 1939 r.

Książka w twardej oprawie liczy 440 stron i zawiera aż 160 unikatowych fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego i Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Jej recenzentami są znakomici historycy sportu, Prof. Ryszard Wryk i Dr Jerzy Chełmecki.

PRO_okladka-str

Ponieważ książka nie jest dostępna w powszechnej dystrybucji wyjątkowo podaję informację na temat możliwości jej zakupu. Cena jednego egzemplarza wynosi 110 PLN brutto plus koszt wysyłki. W przypadku zainteresowania zakupem prosimy o kontakt z   msloniewski@obp.com.pl

Zobacz także: