Redakcja LCDHS

Zbiory dawnego Muzeum Sportu – sporty lotnicze

25 czerwca 2014

Muzeum Kultury Fizycznej i Sportu istniejące w Lublinie jako oddział Muzeum Okręgowego zgromadziło dużą kolekcję pamiątek związanych z lotnictwem sportowym, szybownictwem i modelarstwem lotniczym.

Wiele z nich należało do Pelagii Teresy Majewskiej (1933-1988) utytułowanej pilotki-instruktorki samolotowej i szybowcowej, która swoją karierę sportową zaczęła w Aeroklubie Lubelskim od spadochroniarstwa i szybownictwa. Tu także odbyła szkolenie samolotowe. W roku 1953 związała swoje życie z Warszawą i Aeroklubem Warszawskim. Do jej największych sukcesów należy zwycięstwo w 1973 i 1977 roku w Kobiecych Międzynarodowych Zawodach Szybowcowych. Jako druga w Polsce i trzecia kobieta na świecie zdobyła złotą odznakę szybowcową z trzema diamentami. Ustanowiła 17 rekordów świata i 21 rekordów Polski. Została uhonorowana m. in. Medalem Tańskiego (1956) i Medalem  Lilienthala (1960) . Społecznie pracowała jako instruktor, szkoląc młodzież. Współredagowała pismo „Skrzydlata Polska”. Zginęła w roku 1988 w katastrofie lotniczej w Lizbonie. Jest pochowana na cmentarzu przy ulicy Lipowej. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wiele pamiątek dokumentuje też pasję życia Mieczysława Opalińskiego, którą była budowa modeli latających. Najstarsze z  nich pochodzą z lat 30. XX w.

W osobnej galerii prezentujemy proporczyki upamiętniające zawody szybowcowe, samolotowe i spadochronowe organizowane w naszym regionie przez Aeroklub Lubelski w latach 80. XX w.

 

Pamiątki lotnicze

Proporczyki

Zobacz także: