Dariusz Słapek

HISTORIA SEKCJI RUGBY W KS „BUDOWLANI” LUBLIN                                          

11 lutego 2025

(cykl artykułów – zapowiedź)

Rugby to kwintesencja sportu. Jest w nim wszystko, co konstytuuje i kreuje tożsamość opartej na rywalizacji fizycznej aktywności człowieka. Gdyby ktokolwiek szukał synonimu dla słowa „sport”, to –moim zdaniem- najbardziej adekwatnym terminem wydaje się właśnie „rugby”… Stanowi ono konstrukt mozolnie i przez wieki budowany zrazu na fundamencie instynktownych zachowań, doskonalony potem w greckich gimnazjonach i w zaprawie rzymskich legionistów, a roztropnie ożywiony w XIX w. w formie logicznej koncepcji gry opracowanej przez Thomasa Arnolda z brytyjskiej public school w Rugby. Dziś to nie tylko gra, to swoisty fenomen, intrygujące zjawisko o wymiarze społecznym, które potrafi przykuć uwagę milionów widzów niemal całego świata.
To „niemal” czyni różnicę, bo kondycja polskiego rugby odbiega nieco od światowych standardów. Warto to zmieniać i konsekwentnie, małymi nawet kroczkami „dmuchać w żagle” także lubelskiego rugby. Jak w każdym działaniu niezbędna wydaje się, poza oczywistymi czynami natury organizacyjno-logistycznej, dbałość o pewien ideowy fundament, o humanistyczną obudowę tego procesu.
Z tego powodu pojawiła niezwykle cenna inicjatywa upamiętnienia sportowych, powojennych dokonań lubelskich rugbistów. Zasługuje ona na uwagę nie tylko dzięki odmiennej od tradycyjnych formy publikacji. Cykl artykułów traktujących o genezie i rozwoju dyscypliny w „Budowlanych” Lublin będzie dostępny online.
Siła oddziaływania tych tekstów tkwi też zapewne w ogromnym autorytecie Autora, Macieja Powała-Niedźwieckiego. Z wielu powodów to prawdziwy Profesor Historii Rugby, a zatem i gwarancja jakości tworzonej przez Niego historycznej narracji. Historyk rzec może o Nim, że to jednocześnie współsprawca dziejów „Budowlanych” Lublin, żyjące świadectwo historyczne, ale i obiektywny obserwator tej historii. Autor deklaruje, że odejdzie nieco od rygorów naukowej narracji. Oczekiwać zatem należy tekstów „lżejszej natury”, pełnych ciekawostek, facecji i krotochwili.
To zasadnicze powody, dla których Lubelskie Centrum Dokumentacji Historii Sportu przy Instytucie Historii UMCS wspiera wspomniane przedsięwzięcie, a czuje się przy tym zaszczycone możliwością udostępnienia swoich łamów na publikacje serii tekstów poświęconych lubelskiemu rugby.
Zapraszamy do wspólnej lektury, ale i oczekujemy ze strony Czytelników asertywności, reakcji (może po prostu M. Powała- Niedźwiecki o czymś nie wie!!!)
Dariusz Słapek, LCDHS

PS. I cz. DZIEJÓW „BUDOWLANYCH” autorstwa M. Powała-Niedźwieckiego pojawi się na stronie LCDHS https://historiasportu.umcs.lublin.pl/ już w NAJBLIŻSZY CZWARTEK, a następne regularnie w tygodniowych odstępach!
ZAPRASZAMY DO LEKTURY!!!

Na fot. M. Powała Niedźwiecki z synem dr Stanisławem…
(Fot. Elbrus Studio, zahttps://www.facebook.com/photo/?fbid=963595828846834&set=pcb.963007658905651

Zobacz także: