Dosłownie kilka dni temu informowałem o ważnych dla historii polskiego olimpizmu wydarzeniach mających miejsce w Muzeum Sportu i Turystyki 16 lipca 2024 r. jednym z nich była promocja unikatowej publikacji „Złote, srebrne i brązowe stulecie 1924-2024. Kolekcja medali olimpijskich Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie” (Warszawa 2024).
Wyjątkowość albumu wynika nie tylko z jego wysokiego poziomu edytorskiego, ale osiągniętego tą drogą upamiętnienia i uhonorowania osiągnięć polskich olimpijczyków. Warto podkreślić również wagę wprowadzających do medalowego repozytorium (wyjątkowej jakości ilustracji ponad setki medali ze zbiorów muzealnych, s. 46-230) artykułów dotyczących dziejów medalierstwa olimpijskiego (s. 16-21, autor T. Bylicki) oraz historii polskich występów i sukcesów olimpijskich od 1924 r. począwszy (autor R. Gawkowski, s. 29-42).
W publikacji znalazło się kilka akcentów lubelskich. Najbardziej znacząca wydaje się jednak s. 126-127 albumu, na której dokonała się swego rodzaju kumulacja lublinianów. Widnieje w tym miejscu złoty medal Arkadiusza Godela, florecisty AZS Lublin z igrzysk w Monachium w 1972 r., ale przecież taki sam sukces odnieśli wówczas polscy piłkarze… W złotej drużynie znalazł się również dobrze znany w Lublinie Lesław Ćmikiewicz, znakomity piłkarz, a potem m.in. trener Naszego „Motoru” (1982-1985)*. Ponieważ Pan Lesław zaszczycił swoją obecnością prezentację albumu, pojawiła możliwość krótkiej rozmowy o lubelskim etapie kariery słynnego piłkarza. Było w niej trochę sentymentu, rozrzewnienia, ale i szczere życzenia dla motorowców z okazji awansu do piłkarskiej ekstraligi. Specjalne pozdrowienia trafiły również dla jednego z nestorów lubelskiego dziennikarstwa sportowego, pana Andrzeja Szwabe. Życzenia przekazałem, ale cóż stoi na przeszkodzie, aby tym miłym akcentem nie podzielić się z szerszą publiką…
Poniżej przedstawiam skan wspomnianej medalowej, lubelskiej karty albumu z autografem Lesława Ćmikiewicza.
* więcej patrz: D. Słapek, M. Powała-Niedźwiecki, P. Markiewicz, Lubelscy olimpijczycy, Lublin 2018, s. 80.
Dariusz Słapek