16 lipca 2024 r. w Muzeum Sportu i Turystyki odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Smak olimpijskiego sukcesu”. Był on połączony z prezentacją niezwykle oryginalnego (także pod względem edytorskim) albumu przedstawiającego kolekcję medali olimpijskich w zbiorach MSiT oraz Olimpijskiej Gabloty Multimedalistów. Album zatytułowany „Złote, srebrne i brązowe stulecie 1924-2024” prezentuje kolekcję ponad stu oryginalnych medali olimpijskich spektakularnie prezentowanych w dwudziestometrowej gablocie na stałej ekspozycji muzeum. Z pewnych względów (nazwijmy to „lubelskich”) przyjdzie jeszcze o tej publikacji niebawem wspomnieć.
Osobnego miejsca wymaga też omówienie konceptu wystawy „Smak olimpijskiego sukcesu”. Na tę chwilę, poza gratulacjami dla organizatorów wystawy, przywołam anons ze strony muzeum: „pokazuje (ekspozycja, D.S.) jak na przestrzeni stu lat występów Polski na igrzyskach przyjmowano w kraju sukcesy naszych olimpijczyków. Jak fetowano ich podczas powrotu z igrzysk, jak byli przyjmowani przez przedstawicieli najwyższych władz państwa. Zaprezentujemy, jak tłumy rodaków witały medalistów olimpijskich w portach morskich, na dworcach kolejowych czy warszawskim lotnisku Okęcie. Chcemy, by oglądając radość naszych rodaków sprzed lat, zwiedzający poczuli wyjątkowy smak olimpijskiego sukcesu…”
W uroczystości uczestniczyli nie tylko przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, ale też niezwykle liczne grono olimpijczyków, wspaniałych weteranów polskiego sportu (były też akcenty lubelskie).
Szczerze zachęcam do odwiedzenia wystawy czynnej do października 2024 r. Oby szczególną zachętą do obejrzenia ekspozycji okazały sukcesy polskich sportowców na najbliższych IO w Paryżu!
Autor: Dariusz Słapek