Redakcja LCDHS

Wykład „Jak sport w latach 1918-39 zmieniał Polaków”

11 października 2017

Zapraszamy na wykład Dar Roberta Gawkowskiego (UW) pt.: „ Jak sport w latach 1918-39 zmieniał Polaków”, który odbędzie się  13 października 2017 w Instytucie Historii UMCS. Wykład poświęcony będzie: popularności kultury fizycznej w II RP, polityce w sporcie i sport w polityce w latach 1918-39, oraz stosunkom z mniejszościami narodowymi na niwie sportu.Lata II Rzeczpospolitej znane są z kilku osiągnięć gospodarczych, oświatowych czy kulturalnych. Jednak mało osób dostrzega, że niemałym osiągnięciem, była też budowa struktury polskiego sportu. Kultura fizyczna w latach 1918-39 przeżywała ogromny wzrost zainteresowania i stała się niemal powszechnie akceptowalna przez społeczeństwo II RP. Zdobywcy medali olimpijskich, cieszyli się taką samą sławą, jak znane gwiazdy filmowe. Sport dla życia społecznego, stawał się tym samym, czym dla gospodarki była budowa Gdyni czy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Sport stając się popularny, wykorzystywany był w różny sposób przez partie polityczne. Służył też polskim Niemcom, Żydom czy Ukraińcom do manifestacji ich własnych uczuć narodowych.O tych właśnie zagadnieniach będzie wykład historyka sportu dr Roberta Gawkowskiego.

 dr Robert Gawkowski – absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Pracownik naukowy Archiwum UW, członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Historii. Przedmiotem Jego badań jest historia sportu i turystyki ze szczególnym naciskiem na czasy 20-lecia międzywojennego i okres okupacji. Interesuje Go współpraca  narodów na niwie sportowej. Bada także wpływ polityki na sport. Autor 10 książek z tej tematyki, m.in. nagrodzonej w konkursie na najlepsze Varsaviana (2008 r.) Encyklopedii klubów sportowych Warszawy i najbliższych okolic w latach 1918-39 oraz Futbol dawnej Warszawy, a także popularnej Sport w II RP. W latach 2006-2014 wykładowca Historii Kultury Fizycznej na kilku uczelniach, m.in.: UKSW, Pedagogium, AWF, a także UW. Od lat z zaangażowaniem zgłębia dzieje Uniwersytetu Warszawskiego, co zaowocowało nagrodą Klio dla najlepszych książek historycznych (2015 r.) za książkę: Krybar. Uniwersytet w cieniu powstańczych walk. Jest autorem jednego z tomów Monumenta Universitatis Varsoviensis pt: Poczet rektorów UW (2016 r.). W latach 2014-2017 zasiadał w Komitecie Obchodów 200-lecia UW. Współautor emitowanych na falach programu I Polskiego Radia cyklu programów Historia z indeksem w tle. Juror w kapitule dwóch konkursów historycznych: im. Stanisława Herbsta i im. Hanny Szwankowskiej.

Jako autorytet od historii kultury fizycznej, 30 listopada br. wygłosi na Uniwersytecie Warszawskim (w ramach cyklu wykładów organizowanych przez Uniwersytet Otwarty pt. Dziesięć historii, które zmieniły świat. Ucz się od najlepszych) wykład pt. Początki nowożytnych igrzysk olimpijskich (1896–1936), czyli jak sport próbował zmienić świat. Lubelski wykład naszego gościa w dużej części nawiązywać będzie do tego właśnie przygotowywanego wystąpienia.

Zobacz także: