Profesor Dariusz Słapek

Kazimierza Ceglińskiego „Na pomostach okręgu, kraju i świata”.

29 stycznia 2024

Nowe źródło w zasobach LCDHS!

Istota funkcjonowania Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu zasadza się w jednym, najważniejszym dla jego celów słowie „dokumentacja”. Jesteśmy bowiem przede wszystkim repozytorium, specjalistycznym archiwum, wirtualnym magazynem źródeł historycznych, w którym gromadzone i chronione są wszystkie niemal rodzaje świadectw dotyczących dziejów regionalnego sportu.

Przy tak zdefiniowanych statutowych powinnościach LCDHS wypada jedynie wyrazić ogromną wdzięczność wobec tych, których świadomość powagi badań nad historią lokalnego sportu skłoniła do szczególnej dbałości o wszelkie lubelskie „sportowe artefakty”. Takie podziękowania składamy dzisiaj na ręce Pana Antoniego Kawałka, wiceprezesa Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów do spraw szkoleniowych na kadencję 2021-2024. W tym szacownym gronie jest on jednym z reprezentantów Lubelskiego Okręgowego ZPC jako jego wiceprezes do spraw organizacyjnych na l. 2021-2025.

To za jego sprawą trafił do nas z zasobu archiwum zakładowego Lubelskiego Okręgowego ZPC maszynopis autorstwa Kazimierza Ceglińskiego pt. „Na pomostach okręgu, kraju i świata”. To ledwie 16 stron tekstu napisanego najprawdopodobniej w 1996 roku (lub wcześniej). Powodem jego powstania była upływająca wówczas 75 rocznica powstania WKS „Lublinianka”.

Uzyskaliśmy zgodę na publikację skanów tej niezwykle ciekawej i nieznanej szerszemu czytelnikowi syntezy dziejów klubowych ciężarów.

Mija właśnie trzydzieści lat od likwidacji sekcji podnoszenia ciężarów w najstarszym lubelskim klubie sportowym „Lublinianka”. Sekcja powstała w 1964 roku i przez kolejne trzydzieści lat przyniosła wiele sukcesów klubowi, miastu, a także krajowi.  Kazimierz Cegliński – trener legenda lubelskich ciężarów, to jeden ze współzałożycieli sekcji. Wspaniały trener, przysłowiowy „człowiek orkiestra”, wychowawca i trener wielu znakomitych sztangistów, takich jak m.in. Andrzej Mąka, Stanisław Mańko, Andrzej Fendrykowski, Szymon Czyż, Bogusław Borkowski, Bracia Kasprzakowie, Jerzy Luba, Marek Smolak, Zbigniew Cękała, Jacek Majdan, Michał Sala, Waldemar Mamcarz, Edward Mańko, Zbigniew Dulniak, Waldemar Dudziak, Antoni Kawałek. Jego zawodnicy zdobyli niezliczoną ilość medali mistrzostw Polski, Europy i świata. Bili rekordy Polski i Europy. Drużyna natomiast wielokrotnie stawała na podium Drużynowych Mistrzostw Polski.

Kazimierz Cegliński

Wypada jeszcze dodać, że oryginał tekstu w formie maszynopisu trafi do kącika książki sportowej w czytelni Instytutu Historii UMCS w Lublinie.

W Niemcach 27 maja 2023 roku miała miejsce historyczna chwila. GULKS Niemce po raz pierwszy był organizatorem zawodów w podnoszeniu ciężarów. Odbyły się Mistrzostwa Województwa do lat 23 i seniorów oraz Turniej o Puchar Wójta Gminy Niemce i Memoriał Kazimierza Ceglińskiego. Imprezę zaszczycili swoją obecnością zastępca wójta Henryk Smolarz oraz znakomici ongiś sztangiści WKS Lublinianka Andrzej Mąka i Marek Smolak. Pogoda dopisała, a impreza stała na wysokim poziomie. Brawo organizatorzy. Ryszard Sosnowski i Zbigniew Cękała (szerzej: https://www.facebook.com/antonikawalek/posts/2816477968486704?ref=embed_post ).

Zachęcamy do lektury opowieści o „…. pomostach okręgu, kraju i świata”!

Dariusz Słapek

„Na pomostach okręgu, kraju i świata”

pdf24_merged-3

Zobacz także: