Redakcja LCDHS

„Akademicki Przegląd Sportowy” 1933 r. Skany

26 maja 2016

„Akademicki przegląd Sportowy” od ponad 90 lat jest prasowym świadectwem pracy Akademickiego Związku Sportowego.

Akademicki Przegląd Sportowy” ma swoje początki w dwudziestoleciu międzywojennym ubiegłego wieku. Ukazał się jako dodatek do „Buntu Młodych”, którego wydawcą był Jerzy Giedroyc. W numerze pierwszym „Akademickiego Przeglądu Sportowego” (Organ AZS Warszawa), sygnowanym datą 3 maja 1933 roku, na stronie tytułowej w materiale od redakcji pisano: – Dążeniem naszym jest stopniowe wytworzenie najbardziej łatwej i popularnej formy, aby czytelników nienużąco, dokładnie i regularnie informować o przebiegu prac AZS-ów. Jednocześnie otwieramy możliwość wypowiadania się na temat każdej dziedziny sportu tym, których to zagadnienie w ten czy inny sposób interesuje. Ostatecznie w okresie międzywojennym wydano osiem numerów pisma.

„Akademicki Przegląd Sportowy” jest jedynym pismem o zasięgu ogólnopolskim dotyczącym akademickiej kultury fizycznej. Realizowane jest w oparciu o Zarząd Główny AZS przez studentów, członków AZS, działaczy, którzy posiadają predyspozycje dziennikarskie i redakcyjne. Pozytywnie spojrzeć należy na ich dążenie w poczuciu kultywowania linii programowej pisma z okresu dwudziestolecia międzywojennego XX wieku, ale również jak na przedsięwzięcie niespotykane wśród podobnych organizacji w kraju i w Europie.

Tekst pochodzi z artykułu: Haliny Hanusz, Zarys historii „Akademickiego Przeglądu Sportowego”.

Poniżej przedstawiamy galerię w wygodnej formie pdf kilku pierwszych numerów APS z 1933 roku, które ukazywały się jako dodatek do „Buntu Młodych”, którego wydawcą był Jerzy Giedroyc.

Numer 1

Numer 2

Numer 3

Numer 4

Numer 6 7

Zainteresowanych obrazami w większej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z nami.

 

Zobacz także: