Lublinianin, działacz sportowy, ogromnie zaangażowany w propagowanie sportu w Lublinie, prawdziwy społecznik i pasjonat sportu. Uczestnik Wojny 1939, żołnierz Armii Krajowej.
Już w 1937 roku, mając stopień instruktora, popularyzował gimnastykę w Lublinie. Po wojnie w 1947 roku powstają pierwsze zrzeszenia sportowe, Antoni Gieraś zostaje wiceprzewodniczącym Zrzeszenia Sportowego „Spójnia”. Jest również członkiem Zarządu Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. W maju 1957 roku powstaje m.in. z jego inicjatywy Ognisko TKKF „Sokół”. Zostaje jego Prezesem. Kieruje Sokołem przez 27 lat aż do jego likwidacji w 1985 roku. Sokół przecierał ścieżki następnym ogniskom TKKF.
Przez Ognisko przewinęło się setki młodych sportowców. Ćwiczyli gimnastykę, judo, akrobatykę sportową, kulturystykę, łucznictwo, kometkę, tenis stołowy, podnoszenie ciężarów i inne. Sokół organizował także kursy tańca czy naukę pływania.
Taką mój Ojciec miał wizję wychowywania młodzieży. Wychowania przez sport. Wielu z nich ( jak dziś twierdzą ) dzięki temu „ nie trafiło na ulicę”. Niektórzy utrzymywali kontakt ze „swoim Prezesem” do jego śmierci .
Za działalność na rzecz sportu i rekreacji fizycznej wielokrotnie był nagradzany. Między innymi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej i wiele innych.
Notatkę sporządziła i udostępniła materiały córka:
Daniela Durakiewicz