„Sport i wojna. Losy polskich olimpijczyków w latach drugiej wojny światowej” R.Wryk

Nakładem Wydawnictwa Nauka i Innowacje ukazała się najnowsza książka Prof. Ryszarda Wryka pt.: „Sport i wojna. Losy polskich olimpijczyków w latach drugiej wojny światowej”. 

Książka opisuje losy polskich olimpijczyków w latach 1939-1945. Losy te przedstawione są na dwóch płaszczyznach. Pierwszą z nich jest udział olimpijczyków w walce o niepodległą Polskę od pierwszych dni września 1939 r. po kres wojny w 1945 r. Drugą płaszczyzną jest sport czasu wojny, w którym uczestniczyli olimpijczycy. Autor poświęca sporo miejsca udziałowi olimpijczyków w ruchu sportowym czasu wojny. Ukazuje on konspiracyjny sport w Generalnym Gubernatorstwie i ziemiach włączonych do Rzeszy, sport na Górnym Śląsku i Ziemiach Wschodnich II RP w latach 39-45, różne przejawy aktywności sportowej w obozach jenieckich i koncentracyjnych. Autor stara się odpowiedzieć na wiele pytań badawczych: jakie formy organizacyjne przyjął sport na terenach okupowanych, jakie były motywy jego uprawiania i jakie funkcje spełniał w realiach wojennych.

Tytuł: „Sport i wojna. Losy polskich olimpijczyków w latach drugiej wojny światowej ”
Autor: Ryszard Wryk
Wydawnictwo: Nauka i Innowacje
ISBN: 9788364864582
Liczba stron: 284
Cena: 40 zł

Prof. Ryszard Wryk przekazał swoją najnowszą książkę w zbiory Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu oraz Centrum Historii Sportu w Lublinie za co serdecznie dziękujemy.

Author: Paweł Markiewicz

Historyk, archiwista, dziennikarz. Doktorant w Zakładzie Historii Społecznej XX wieku na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Zapalony działacz Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu i Akademickiego Związku Sportowego. Doświadczenie zdobywał uczestnicząc aktywnie w życiu organizacjach studenckich i młodzieżowych. Zaangażowany w realizację pasji jaką jest organizacja spotkań koncertów, debat, szkoleń, warsztatów, konferencji. Współpracownik agencji reklamowych, eventowych, firm szkoleniowych. Zainteresowania historyczne: życie codzienne okresu PRL, historia sportu, historia muzyki rockowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *