Kronika Akademickiego Związku Sportowego: Piłka Nożna Tom 1

W swej Kronice Lucjan Piątek zebrał wątki związane z piłką nożną w Akademickim Związku Sportowym w Lublinie 

Lucjan Piatek w sposób iście kronikarski zebrał arcyciekawe materiały dotyczące odradzania się lubelskiego sportu z pożogi związanej z działaniami zbrojny podczas II Wojny Światowej. Sport był wówczas jednym z najważniejszych czynników wychowawczych młodych ludzi, jak również świadectwem niezłomnej wolny lublinian.

W zaledwie kilka dni po opuszczeniu miasta przez wojska nazistowskiego okupanta, oddolna inicjatywa mieszkańców miasta sprawiła, że powrócono do pięknych, sportowych tradycji. Reaktywowano klubu, przywrócono barwy przedwojennych drużyn, zorganizowano nowe.

To wszystko Lucjan Piątek zawarł w swojej kronice.

Przedstawiamy przykładowe zdjęcia. Opis dostępu do całości znajdziecie poniżej.

Kronika dostępna jest w wygodnym formacie .pdf co pozwoli na swobodne korzystanie z niej.
Kronika dostępna jest w tym miejscu.

Author: Paweł Markiewicz

Historyk, archiwista, dziennikarz. Doktorant w Zakładzie Historii Społecznej XX wieku na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Zapalony działacz Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu i Akademickiego Związku Sportowego. Doświadczenie zdobywał uczestnicząc aktywnie w życiu organizacjach studenckich i młodzieżowych. Zaangażowany w realizację pasji jaką jest organizacja spotkań koncertów, debat, szkoleń, warsztatów, konferencji. Współpracownik agencji reklamowych, eventowych, firm szkoleniowych. Zainteresowania historyczne: życie codzienne okresu PRL, historia sportu, historia muzyki rockowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *