Hans Nielsen

NIELSENHans Nielsen – ur. 26 grudnia 1959 roku w Brovst, duński żużlowiec, czterokrotny indywidualny mistrz świata.
Wieloletni reprezentant lubelskiego Motoru.

Starty motocyklowe rozpoczął w wieku 13 lat w kategorii motocykli o pojemności 50 cm³. W rozgrywkach ligowych zadebiutował w wieku 16 lat w barwach III ligowego wówczas Brovst. W swym pierwszym starcie Hans zdobył 10 punktów i na stałe zadomowił się w składzie.

W roku 1977 zasilił klub Wolverhampton Wolves w lidze angielskiej. Już w następnym sezonie był liderem tej drużyny, w której startował do roku 1980. W latach 1981 – 1983 bronił  barw Birmingham Brummies. Następnie przeniósł się do Oxfordu na 9 lat. Wraz z zespołem trzy razy zdobył tytuł mistrza ligi brytyjskiej. Z tego właśnie okresu przylgnął do niego przydomek „Profesor z Oksfordu”. Kolejnym klubem było Coventry Bees.

W latach 1986, 1987 i 1990 wywalczył tytuł indywidualnego mistrza Ligi Brytyjskiej.

Jako pierwszy zawodnik zagraniczny ze światowej czołówki podpisał kontrakt w lidze polskiej. Zaczynał w Motorze Lublin, gdzie zadebiutował 1 kwietnia 1990 roku. Z tym klubem zdobył wicemistrzostwo w lidze w roku 1991. Dwukrotnie zwyciężył w plebiscycie Kuriera Lubelskiego na najlepszego sportowca Lubelszczyzny. W roku 1993 był drugi.

W roku 1994 przeniósł się do Polonii Piła, z którą zdobył wiele medali w kategorii drużynowej (w tym złoty medal DMP w roku 1999). W 1999 zakończył swą bogatą karierę i zorganizował turniej pożegnalny w Pile.

Nie znaleziono

Tomasz Brzuszkiewicz

Absolwent Historii UMCS. Pasjonuję się historią Lublina. Od dłuższego czasu tworzę funpage na Facebooku "Civitatis Lublinensis" oraz internetowego czasopisma "Rynek Lubelski".

Latest posts by Tomasz Brzuszkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *