Hans Nielsen

NIELSENHans Nielsen – ur. 26 grudnia 1959 roku w Brovst, duński żużlowiec, czterokrotny indywidualny mistrz świata.
Wieloletni reprezentant lubelskiego Motoru.

Starty motocyklowe rozpoczął w wieku 13 lat w kategorii motocykli o pojemności 50 cm³. W rozgrywkach ligowych zadebiutował w wieku 16 lat w barwach III ligowego wówczas Brovst. W swym pierwszym starcie Hans zdobył 10 punktów i na stałe zadomowił się w składzie.

W roku 1977 zasilił klub Wolverhampton Wolves w lidze angielskiej. Już w następnym sezonie był liderem tej drużyny, w której startował do roku 1980. W latach 1981 – 1983 bronił  barw Birmingham Brummies. Następnie przeniósł się do Oxfordu na 9 lat. Wraz z zespołem trzy razy zdobył tytuł mistrza ligi brytyjskiej. Z tego właśnie okresu przylgnął do niego przydomek „Profesor z Oksfordu”. Kolejnym klubem było Coventry Bees.

W latach 1986, 1987 i 1990 wywalczył tytuł indywidualnego mistrza Ligi Brytyjskiej.

Jako pierwszy zawodnik zagraniczny ze światowej czołówki podpisał kontrakt w lidze polskiej. Zaczynał w Motorze Lublin, gdzie zadebiutował 1 kwietnia 1990 roku. Z tym klubem zdobył wicemistrzostwo w lidze w roku 1991. Dwukrotnie zwyciężył w plebiscycie Kuriera Lubelskiego na najlepszego sportowca Lubelszczyzny. W roku 1993 był drugi.

W roku 1994 przeniósł się do Polonii Piła, z którą zdobył wiele medali w kategorii drużynowej (w tym złoty medal DMP w roku 1999). W 1999 zakończył swą bogatą karierę i zorganizował turniej pożegnalny w Pile.

Author: Paweł Markiewicz

Historyk, archiwista, dziennikarz. Doktorant w Zakładzie Historii Społecznej XX wieku na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Zapalony działacz Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu i Akademickiego Związku Sportowego. Doświadczenie zdobywał uczestnicząc aktywnie w życiu organizacjach studenckich i młodzieżowych. Zaangażowany w realizację pasji jaką jest organizacja spotkań koncertów, debat, szkoleń, warsztatów, konferencji. Współpracownik agencji reklamowych, eventowych, firm szkoleniowych. Zainteresowania historyczne: życie codzienne okresu PRL, historia sportu, historia muzyki rockowej.

One thought on “Hans Nielsen”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *