„Akademicki Przegląd Sportowy” 1933 r. Skany

„Akademicki przegląd Sportowy” od ponad 90 lat jest prasowym świadectwem pracy Akademickiego Związku Sportowego.

Akademicki Przegląd Sportowy” ma swoje początki w dwudziestoleciu międzywojennym ubiegłego wieku. Ukazał się jako dodatek do „Buntu Młodych”, którego wydawcą był Jerzy Giedroyc. W numerze pierwszym „Akademickiego Przeglądu Sportowego” (Organ AZS Warszawa), sygnowanym datą 3 maja 1933 roku, na stronie tytułowej w materiale od redakcji pisano: – Dążeniem naszym jest stopniowe wytworzenie najbardziej łatwej i popularnej formy, aby czytelników nienużąco, dokładnie i regularnie informować o przebiegu prac AZS-ów. Jednocześnie otwieramy możliwość wypowiadania się na temat każdej dziedziny sportu tym, których to zagadnienie w ten czy inny sposób interesuje. Ostatecznie w okresie międzywojennym wydano osiem numerów pisma.

„Akademicki Przegląd Sportowy” jest jedynym pismem o zasięgu ogólnopolskim dotyczącym akademickiej kultury fizycznej. Realizowane jest w oparciu o Zarząd Główny AZS przez studentów, członków AZS, działaczy, którzy posiadają predyspozycje dziennikarskie i redakcyjne. Pozytywnie spojrzeć należy na ich dążenie w poczuciu kultywowania linii programowej pisma z okresu dwudziestolecia międzywojennego XX wieku, ale również jak na przedsięwzięcie niespotykane wśród podobnych organizacji w kraju i w Europie.

Tekst pochodzi z artykułu: Haliny Hanusz, Zarys historii „Akademickiego Przeglądu Sportowego”.

Poniżej przedstawiamy galerię w wygodnej formie pdf kilku pierwszych numerów APS z 1933 roku, które ukazywały się jako dodatek do „Buntu Młodych”, którego wydawcą był Jerzy Giedroyc.

Numer 1

Numer 2

Numer 3

Numer 4

Numer 6 7

Zainteresowanych obrazami w większej rozdzielczości, zapraszamy do kontaktu z nami.

 

Author: Paweł Markiewicz

Historyk, archiwista, dziennikarz. Doktorant w Zakładzie Historii Społecznej XX wieku na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Zapalony działacz Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu i Akademickiego Związku Sportowego. Doświadczenie zdobywał uczestnicząc aktywnie w życiu organizacjach studenckich i młodzieżowych. Zaangażowany w realizację pasji jaką jest organizacja spotkań koncertów, debat, szkoleń, warsztatów, konferencji. Współpracownik agencji reklamowych, eventowych, firm szkoleniowych. Zainteresowania historyczne: życie codzienne okresu PRL, historia sportu, historia muzyki rockowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *