Żółto – niebiescy: 1952 – 2012

Monografia Żółto-niebiescy 1952-2012 została poświęcona piłkarskiej Avii, która w 2012 roku obchodziła jubileusz 60-lecia istnienia. Klub powstał w roku 1952 i początkowo uczestniczył w rozgrywkach ligowych jako Robotniczy Klub Sportowy Stal WSK Świdnik.

Żółto niebiescyPod nazwą Fabrycznego Klubu Sportowego Avia Świdnik  nasi piłkarze po raz pierwszy wystartowali w sezonie 1957. Drużyna przechodziła różne koleje losu. Były zarówno wzloty jak i upadki, które w pierwszej części publikacji starałem się systematycznie, sezon po sezonie opisać. W drugiej, aneksowej części znajdują się głównie statystyki oraz indeks nazwisk ludzi przez 60 lat związanych z piłką nożną w Avii Świdnik.

Pierwszy, historyczny awans na najwyższy, drugoligowy szczebel, na jakim przyszło rywalizować żółto-niebieskim, miał miejsce w sezonie 1972/73. Do roku 1999 futboliści Avii rozegrali dwadzieścia jeden sezonów na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. Święcili także tryumfy w rozgrywkach Pucharu Polski, dochodząc w roku 1985 do fazy ćwierćfinałowej.

Przez wiele lat świdnicki klub był wielosekcyjny. Jednak poważne problemy finansowe końca lat dziewięćdziesiątych zmusiły działaczy do podjęcia trudnej decyzji o powołaniu do życia, na bazie dotychczasowych sekcji, samodzielnych stowarzyszeń. W marcu 2000 roku grupa ludzi, którym najbardziej leżało na sercu dobro futbolu w Świdniku, założyła Gminno-Powiatowe Towarzystwo Sportowe Avia. Nowe stowarzyszenie przejęło dotychczasową działalność sekcji piłkarskiej likwidowanego Klubu Sportowego Avia Świdnik.

Po latach gry w IV i III lidze Avia w sezonie 2011/2012 poważnie zapukała do bram II ligi. Kibice w naszym mieście coraz częściej zadają sobie pytanie, czy jeszcze kiedykolwiek będzie im dane oglądać futbol na wyższym szczeblu niż trzecioligowy. Trudno dziś jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jednak zarówno tradycje, jak i zaangażowanie ludzi, którym kondycja piłki nożnej w Świdniku nie jest obojętna, mogą wskazywać na to, że w końcu doczekamy się futbolu w wykonaniu piłkarzy Avii na dobrym, drugoligowym poziomie.

Jako autor monografii, w szczególny sposób chciałbym podziękować przyjaciołom, znajomym i innym osobom, które pomogły mi w zebraniu wielu materiałów o Avii. Każdy w ten sposób miał wkład w powstanie tego wydawnictwa. Przy gromadzeniu materiałów, z których powstała ta monografia oraz w rozmowach z ludźmi uczestniczącymi w tworzeniu piłkarskiej historii Świdnika, przeżyłem niesamowitą przygodę. Dwanaście lat prowadziłem spikerkę na piłkarskich meczach Avii, więc sam także czuję się cząstką tej historii.

Author: Paweł Markiewicz

Historyk, archiwista, dziennikarz. Doktorant w Zakładzie Historii Społecznej XX wieku na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Zapalony działacz Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu i Akademickiego Związku Sportowego. Doświadczenie zdobywał uczestnicząc aktywnie w życiu organizacjach studenckich i młodzieżowych. Zaangażowany w realizację pasji jaką jest organizacja spotkań koncertów, debat, szkoleń, warsztatów, konferencji. Współpracownik agencji reklamowych, eventowych, firm szkoleniowych. Zainteresowania historyczne: życie codzienne okresu PRL, historia sportu, historia muzyki rockowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *