Zdzisław Marciniak

Zdzisław Marciniak – (ur. 1936 w Lublinie) szachista,  trzykrotny Mistrz Lublina oraz Lubelszczyzny w szachach. oraz indywidualny, korespondencyjny Mistrz Polski w latach 1988-90.
Zdzisław Marciniak urodził się w Lubilinie w roku 1936 w rodzinie robotniczej. Był synem Stanisława i Stanisławy. Miał siostrę Stefanię oraz dwóch braci – Czesława i Ryszarda.  Zdzisław Marciniak jako nastolatek wygrał trzy olimpiady matematyczne.  Od roku 1954 pracował w WSK w Świdniku, gdzie w roku 1961 przeprowadził się na stałe. Bardzo szybko awansował. Kierował wydziałami 40 i 46 oraz głównym montażem śmigłowców. Był też kierownikiem produkcji.

Wielką życiową pasją Zdzisława Marciniaka były szachy. Grał w klubie “Sygnał” Lublin przy Domu Kultury „Kolejarz”. Po rozpoczęciu pracy w WSK w Świdniku grał w “Stali” Świdnik, późniejszej Avii. Największe sukcesy sekcji szachowej Avii miały miejsce w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Było wśród nich drużynowe Mistrzostwo Polski zdobyte w roku 1982 roku. Zdzisław Marciniak kierował sekcją szachową “Avii”. Kładł duży nacisk na szkolenie i pracę z juniorami. Jego wychowankami byli m. in. Marek Hawełko, Zbigniew Szymczak, Zbigniew Księski – mistrzowie i olimpijczycy. Zdzisław Księski w swojej książce Obrona sycylijska z ruchem d6 i e6 zamieścił taką dedykację:

Nie ma takich słów, by wyrazić podziękowanie, że spotkałem Ciebie na swojej życiowej drodze. Byłeś mi ojcem, wychowawcą i mecenasem moich szachowych osiągnięć.

Zdzisławowi Marciniakowi – Zbigniew Księski.

Zamknięcie sekcji szachowej “Avii” nastąpiło w roku 1990 roku. W 1997 ze względu na zasługi “Avii” w szachach, powierzono Świdnikowi organizację Światowych Igrzysk Polonijnych. Sędziował w nich Zbigniew Marciniak. Po Igrzyskach założył klub szachowy „Huzar”, który funkcjonuje do dziś przy Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku. Nazwa klubu pochodzi od nazwy śmigłowca “Huzar” produkowanego w WSK, niesie też skojarzenia z huzarami. Logo klubu przedstawia skoczka szachowego na tle szachownicy. Zdzisław Marciniak w roku 1998 przeszedł na emeryturę, do dziś jednak prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą, co jak sam mówi daje mu radość i trzyma przy życiu.

Ma żonę Irenę i syna Marcina.

(Na podstawie wywiadu przygotowała Paulina Niezbecka).

MARCINIAK1 MARCINIAK2 MARCINIAK3MARCINIAK5

Redakcja LCDHS
Redakcja LCDHS

Latest posts by Redakcja LCDHS (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *