Zbiory dawnego Muzeum Sportu

Muzeum Lubelskie przekaże Lubelskiemu Centrum Dokumentacji Historii Sportu fotografie 1300 dokumentów, przedmiotów, medali, odznak, dyplomów i innych pamiątek związanych ze sportowym życiem naszego regionu oraz lubelskimi sportowcami, trenerami i sędziami.

Zbiór, składający się z około 1300 obiektów, zgromadzono w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku z zamysłem stworzenia Muzeum Sportu. Istniało ono od roku 1987, ale już w 1992 r. zostało zlikwidowane. Dziś jego zbiory przechowywane są w Muzeum Lubelskim. Dokumenty, trofea i pamiątki sportowe zostały przez pracowników muzeum opisane.  Niedługo też zakończą oni ich digitalizację. Dzięki uprzejmości Muzeum Lubelskiego fotografie wszystkich obiektów zostaną przekazane Lubelskiemu Centrum Dokumentacji Historii Sportu. Do tej pory otrzymaliśmy już 1171 zdjęć. Najciekawsze z nich, czyli te związane z dziejami lubelskiego sportu, zaprezentujemy wkrótce w naszych galeriach tematycznych.

 

 

Author: Paweł Markiewicz

Historyk, archiwista, dziennikarz. Doktorant w Zakładzie Historii Społecznej XX wieku na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Zapalony działacz Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu i Akademickiego Związku Sportowego. Doświadczenie zdobywał uczestnicząc aktywnie w życiu organizacjach studenckich i młodzieżowych. Zaangażowany w realizację pasji jaką jest organizacja spotkań koncertów, debat, szkoleń, warsztatów, konferencji. Współpracownik agencji reklamowych, eventowych, firm szkoleniowych. Zainteresowania historyczne: życie codzienne okresu PRL, historia sportu, historia muzyki rockowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *