Redakcja LCDHS

Urodziny Tomasza Wójtowicza

8 października 2013

W sobotę 5 października 2013 roku w Lubelskiej Hali „Globus”, mieszczącej się przy ulicy Kazimierza Wielkiego, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Tomasz Wójtowicz — legenda polskiej siatkówki, najwybitniejszy polski reprezentant tej dyscypliny, mający własne miejsce w Galerii Sław,
świętował swoje sześćdziesiąte urodziny.  Karierę sportową zaczynał jako
zawodnik klubów sportowych Lublina, a potem Avii Świdnik. Wraz z polską drużyną siatkówki — kierowaną przez Huberta Wagnera — zdobył olimpijskie złoto w Montrealu w 1974 r. W jubileuszu uczestniczyli Jakub Szponar i Paweł Markiewicz — wysłannicy Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu.

Postać Tomasza Wójtowicza jest znana wszystkim fanom siatkówki w Polsce i wielu na świecie (więcej informacji o można  znaleźć w tym miejscu). Wielkim wyróżnieniem dla naszego miasta było to, że Pan Tomasz wybrał właśnie Halę „Globus” na miejsce świętowania swojego pięknego jubileuszu.

Uroczystość, której początek wyznaczono na godz. 17, rozpoczęła się od powitania licznie zgromadzonej publiczności, gości honorowych i przede wszystkim szanownego Jubilata przez Jerzego Milewskiego — prezentera i komentatora sportowego Telewizji Polsat. Po życzeniach, prezentach, kwiatach od kadetek TPS Lublin (zdobywczyń wicemistrzostwa Polski w ubiegłym sezonie) i ogromnym torcie, nadszedł czas na prawdziwą ucztę dla fanów siatkówki — wielki mecz między Mistrzem Polski Asseco Resovia Rzeszów, a Jastrzębskim Węglem – trzecią drużyną Plus Ligi.  Zawody były też okazją do zbierania funduszy na kosztowną operację Jakuba Górzyńskiego – dwudziestoletniego, byłego siatkarza Avii.

Mecz wyznaczony na godzinę 18, rozpoczął się prezentacją składów obu drużyn:

Asseco ResoviaDawid Konarski, Paul Lotman, Wojciech Grzyb, Piotr Nowakowski, Lukas Tichacek, Jochen Schops, Fabian Drzyzga, Łukasz Perłowki, Peter Veres, Krzysztof Ignaczak (nie wziął udziału w meczu ze względu na kontuzję), Dariusz Jakubek i Dawid Wiczkowski. Zawodnicy wystąpili pod wodzą Andrzeja Kowala.

Jastrzębski Węgiel : Michał Łasko, Krzysztof Gierzyński, Jakub Popiwczak, Bartosz Kwolek, Alen Pajenk, Mateusz Malinowski, Michał Masny, Simon Van de Voorde, Thomas Jarmoc, Michał Kubiak, Radosław Sterna, Dmytro Filippov oraz Damian Wojtaszek — podopieczni trenera Lorenzo Bernardiego.

Publiczność niezwykle gorąco powitała syna legendarnego zawodnika Avii Świdnik Lecha Łasko  — Michała, zdobywcę pierwszego punktu w meczu.

Inauguracyjny set, podobnie jak obie przerwy techniczne (8:6 i 16:14) zakończył się przewagą Assceco Resovii i wynikiem 25:22. Zwycięzcą drugiego — niezwykle ciekawego i bardzo wyrównanego — okazała się drużyna z Jastrzębia, kończąc go wynikiem 25:20. Gdy wydawało się, że losy meczu potoczą się na korzyść Jastrzębskiego Węgla — po trzech piłkach setowytch i prowadzeniu 24:22 – grający, jak natchnieni rzeszowianie, zdobyli 4 punkty z rzędu i wygrali 26:24. Czwarty set był już jednostronnym widowiskiem i na pierwszą przerwę techniczną Resovia schodziła z przewagą 8:2, a na kolejną 16:10. Jastrzębianie, znani ze swej waleczności, przegrywając już 24:18, zdołali zmniejszyć skalę porażki i zdobyli jeszcze 4 pkt. Jastrzębski Węgiel przegrał ostatni set 25:22 , a  całe spotkanie 1:3.

Publiczność, która licznie wypełniła „Globus”, była zachwycona widowiskiem i jeszcze długo oklaskiwała swoich ulubieńców, później oblegając ich i prosząc o autografy.