Tadeusz Lambert

Tadeusz Lambert (1906 – 1986)  syn znanego lubelskiego sportowca i działacza Józefa Lamberta. 

Z zawodu ekonomista-handlowiec. Ukończył Szkołę Handlową im. Vetterów w Lublinie. Zamiłowanie do sportu, a przede wszystkim do kolarstwa, odziedziczył po swoim ojcu, Józefie Lambercie, znanym w międzywojennym Lublinie miłośnikowi sportu i organizatorowi ruchu sportowego, a zwłaszcza kolarstwa. Tadeusz od najmłodszych lat jeździł na rowerze.

            Mając już na swoim koncie znaczące sukcesy w wyścigach szosowych i na torze wziął udział w I Biegu Dookoła Polski 7-16.09.1928 r. Startował z numerem 37 i reprezentował Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Lublinie. W klasyfikacji ostatecznej zajął dopiero 38 miejsce, ale jechał w wyścigu poważnie kontuzjowany. Na jednym z etapów pomagając koledze przy zakładaniu dętki i opony został boleśnie uderzony w splot słoneczny. Z bólem cały wyścig ukończył. Otrzymał nagrodę fair play.

            Tadeusz Lambert uczestniczył też w licznych wyścigach na torze w Lublinie. Odnosił tu znaczące sukcesy, czego dowodem może być zdobyty na własność, po trzech zwycięstwach, okolicznościowy puchar. W jego kolekcji znalazły się też liczne medale – nagrody za zwycięstwa i udział w wyścigach organizowanych na terenie woj. lubelskiego.

Author: Paweł Markiewicz

Historyk, archiwista, dziennikarz. Doktorant w Zakładzie Historii Społecznej XX wieku na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Zapalony działacz Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu i Akademickiego Związku Sportowego. Doświadczenie zdobywał uczestnicząc aktywnie w życiu organizacjach studenckich i młodzieżowych. Zaangażowany w realizację pasji jaką jest organizacja spotkań koncertów, debat, szkoleń, warsztatów, konferencji. Współpracownik agencji reklamowych, eventowych, firm szkoleniowych. Zainteresowania historyczne: życie codzienne okresu PRL, historia sportu, historia muzyki rockowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *