Plebiscyt Kuriera Lubelskiego

kupon63Nieprzerwanie od roku 1962 redakcja Kuriera Lubelskiego prowadzi plebiscyt na najlepszego i najpopularniejszego sportowca Ziemi Lubelskiej.
Poniżej prezentujemy listy Najlepszej Dziesiątki z kolejnych lat. Będziemy je poszerzać o informacje o uprawianych dyscyplinach, przynależności do klubów, a także o zdjęcia i odnośniki do krótkich not biograficznych. Jeśli posiadają Państwo informacje, które mogłyby wzbogacić to zestawienie, prosimy o kontakt. 

 

 

1962

Plebiscyt redakcji krakowskiego Tempa i Wydziału Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, rozpoczął się 10 grudnia 1962 roku. 
Rozstrzygnięcie nastąpiło 10 marca 1963 w hali Koziołka przy ulicy Lubartowskiej przed finałami wojewódzkiej spartakiady w boksie, równoznacznej z mistrzostwami okręgu.
Czytelnicy Tempa nadesłali 2 344 kupony. Pierwszy regulamin zabraniał kandydowania juniorom, oraz zawodnikom ukaranym przez kluby i związki sportowe


1. Jan Szczerbakiewicz motocross, Avia Świdnik
2. Stanisław Kaspereklotnictwo sportowe, Aeroklub Świdnik
3. Adam Kowalczyk — boks; Motor Lublin, WKS Lublinianka
4. Jan Jargiełło — koszykówka, Start Lublin
5. Berthold Moritzpiłka nożna, Stal Kraśnik
6. Jerzy Witeska — kolarstwo, LZS Cukrownia Garbów
7. Jerzy Brendler — żużel, LPŻ Świdnik
8. Leszek Kokowicz piłka nożna, WKS Lublinanka
9. Teresa Niemiec-Ciaralekkoatletyka, Start Lublin
10. Edward Widerapiłka nożna, Motor Lublin

PLEBISCYT1963
1963

Plebiscyt rozpoczał się 2 grudnia 1963 roku. Rozstrzygnięcie nastąpiło 29 lutego 1964 w hali Koziołka przed I-ligowym meczom koszykówki Startu Lublin – AZS Toruń zakończonego wynikiem 72:68.
Czytelnicy nadesłali 2 154 kupony. 


1. Henryk Maciąg — lekkoatletyka (biegi), Start Lublin
2. Stanisław Kasperek — lotnictwo sportowe, Aeroklub Świdnik
3. Jerzy Brendler — żużel, LPŻ Świdnik
4. Leszek Rouppert — koszykówka, Start Lublin
5. Marian Nowara — piłka nożna, WKS Lublinianka
6. Jerzy Witeska — kolarstwo, LZS Cukrownia Garbów
7. Henryk Szutko — lekkoatletka, Start Lublin
8. Barbara Fiala — koszykówka, Start Lublin
9. Elżbieta Porzec — koszykówka, Start Lublin
10. Leszek Kokowicz — piłka nożna, WKS Lublinianka

PLEBISCYT1964
1964

1. Jan Szczerbakiewicz — motocross, Avia Świdnik
2. Stanisław Kasperek — lotnictwo sportowe, Aeroklub Świdnik
3. Jerzy Brendler — żużel, LPŻ Świdnik
4. Leszek Rouppert — koszykówka, Start Lublin
5. Adam Kowalczyk — boks; Motor Lublin, WKS Lublinianka
6. Jerzy Wierciński — lekkoatletyka, Start Lublin
7. Jan Jargiełło — koszykówka, Start Lublin
8. Witold Gutowski — lekkoatletyka, Start Lublin
9. Jerzy Witeska — kolarstwo, LZS Cukrownia Garbów
10. Marek Konopka — piłka nożna, WKS Lublinianka

Pleb_65
1965

1. Jan Szczerbakiewicz motocross, Avia Świdnik
2. Stanisław Kasperek lotnictwo sportowe, Aeroklub Świdnik
3. Wiesław Proć — lekkoatletyka, Start Lublin
4. Jan Jargiełło — koszykówka, Start Lublin
5. Andrzej Sydorszachy, Lubelski Związek Szachowy
6. Jerzy Brendler — żużel, LPŻ Świdnik
7. Edward Kurek  — lekkoatletyka, Motor Lublin
8. Adam Kowalczyk — boks; Motor Lublin, Lublinianka
9. Jerzy Wiercińskilekkoatletyka, Start Lublin
10. Bohdan Dawidowicz — tenis stołowy, Wisła Puławy

1966

1. Jerzy Brendler — żużel, LPŻ Świdnik
2. Jan Jargiełło — koszykówka, Start Lublin
3. Ryszard Petek — boks, Avia Świdnik
4. Wiesław Proć — lekkoatletyka, Start Lublin
5. Andrzej Sydorszachy, Lubelski Związek Szachowy
6. Stanisław Kaspereklotnictwo sportowe, Aeroklub Świdnik
7. Edward Kurek — lekkoatletyka, Motor Lublin
8. Jan Myszak — kolartwo, LKS Spółdzielca Lublin
9. Danuta Panasiuk (Jędejek) — lekkoatletyka, Start Lublin
10. Jerzy Wiercińskilekkoatletyka, Start Lublin

1967

1. Ryszard Petek  — boks, Avia Świdnik
2. Jerzy Brendler — żużel, LPŻ Lublin
3. Stanisław Kaspereklotnictwo sportowe, Aeroklub Świdnik
4. Waldemar Kozak  — koszykówka, WKS Lublinianka
5. Krzysztof Steckolarstwo, Spójni Lublin
6. Ryszard Brysiak — piłka nożna, Motor Lublin
7. Jan Jargiełło — koszykówka, Start Lublin
8. Andrzej Mazur — żużel, KMŻ Lublin
9. Elżbieta Kowalska-Lipska — szachy, Start Lublin
10. Andrzej Kasprzak — koszykówka, WKS Lublinianka


1968

1. Andrzej Kasprzak — koszykówka, WKS Lublinianka
2. Jerzy Brendler — żużel, LPŻ Świdnik
3. Danuta Panasiuk (Jędejek) — lekkoatletyka, Start Lublin
4. Wojciech Kowalski — żużel, KMŻ Lublin
5. Ryszard Brysiak — piłkna nożna, Motor Lublin
6. Ryszard Petek — boks, Avia Świdnik
7. Anna Szawarska — koszykówka, AZS Lublin
8. Jan Szczerbakiewicz motocross, Avia Świdnik
9. Jerzy Luba — podnoszenie ciężarów, WKS Lublinianka
10. Anna Jurczyńska  — szachy, Avia Świdnik

1969

1. Danuta Jędrejek — lekkoatletyka, Start Lublin
2. Andrzej Kasprzak — koszykówka, WKS Lublinianka
3. Ryszard Petek — boks, Avia Świdnik
4. Jan Szczerbakiewicz motocross, Avia Świdnik
5. Anna Szawarska-Czopek — koszykówka, AZS Lublin
6. Jerzy Luba — podnoszenie ciężarów, WKS Lublinianka
7. Anna Jurczyńskaszachy, Avia Świdnik
8. Władysław Brzozowski — koszykówka, WKS Lublinianka
9. Czesław Typiak — zapasy, Stal Kraśnik
10. Jan Lisiewicz — piłka nożna, Motor Lublin

1970

1. Krzysztof Steckolarstwo, Spójni Lublin
2. Danuta Jędrejek — lekkoatletyka, Start Lublin
3. Jan Szczerbakiewiczmotocross, Avia Świdnik
4. Andrzej Kasprzak — koszykówka, WKS Lublinianka
5. Władysław Brzozowski — koszykówka, WKS Lublinianka
6. Ryszard Petek — boks, Avia Świdnik
7. Jerzy Luba — podnoszenie ciężarów, WKS Lublinianka
8. Elżbieta Nowak — lekkoatletyka, Start Lublin
9. Bożena Pytelszachy, Avia Świdnik
10. Małgorzata Denisow  — siatkówka, Start Lublin

1971
1. Danuta Jędrejek — lekkoatletyka, Start Lublin
2. Andrzej Kasprzak — koszykówka, WKS Lublinianka Lublin
3. Krzysztof Stec  — kolarstwo, Spójni Lublin
4. Jan Szczerbakiewiczmotocross, Avia Świdnik
5. Henryk Lesiuk — lekkoateltyka, Wisła Puławy
6. Ryszard Sitkowski — boks, Avia Świdnik
7. Zbigniew Wiechnik  — pływanie, Avia Świdnik
8. Władysław Brzozowski — koszykówka, WKS Lublinianka Lublin
9. Ryszard Dworzecki — piłka nożna, Motor Lublin
10. Waldemar Kowalski — boks, Avia Świdnik

1972

1. Andrzej Kasprzak  — koszykówka, WKS Lublinianka Lublin
2. Danuta Jędrejek  — lekkoatletyka, Start Lublin
3. Arkadiusz Godel — szermierka, AZS Lublin
4. Krzysztof Steckolarstwo, Spójni Lublin
5. Jan Szczerbakiewicz — motocross, Avia Świdnik
6. Szymon Czyż — podnoszenie ciężarów, WKS Lublinianka
7. Krzysztof Pytel  — szachy, Avia Świdnik
8. Bogdan Adamkowski — pływanie, Avia Świdnik
9. Ryszard Sitkowski — boks, Avia Świdnik
10. Jerzy Luba — podnoszenie ciężarów, WKS Lublinianka

1973

1. Andrzej Sontag  — lekkoatletyka, AZS Lublin
2. Tomasz Wójtowicz  — siatkówka, Avia Świdnik
3. Zbigniew Wiechnik  — pływanie, Avia Świdnik
4. Krzysztof Pytelszachy, Avia Świdnik
5. Ryszard Petek — boks, Avia Świdnik
6. Janusz Dyś — lekkoatletyka, Start Lublin
7. Jan Szczerbakiewicz  — motocross, Avia Świdnik
8. Szymon Czyż — podnoszenie ciężarów, WKS Lublinianka
9. Ryszard Kozieł  — kolarstwo, LTC Lublin
10. Jerzy Krawczykpiłka nożna, Motor Lublin

1974

1. Tomasz Wójtowicz — siatkówka, Avia Świdnik
2. Andrzej Sontaglekkoatletyka, AZS Lublin
3. Danuta Jędrejek  — lekkoatletyka, Start Lublin
4. Julita Gębka  — pływanie, WKS Lublinianka Lublin
5. Szymon Czyż — podnoszenie ciężarów, WKS Lublinianka Lublin
6. Andrzej Kasprzak — koszykówka, WKS Lublinianka Lublin
7. Anna Jurczyńska  — szachy, Avia Świdnik
8. Jerzy Krawczyk — piłkna nożna, Motor Lublin
9. Janusz Dyś — lekkoatletyka, Start Lublin
10. Mirosław Żukowski

1975

1. Tomasz Wójtowicz — siatkówka, Avia Świdnik
2. Andrzej Sontag  — lekkoatletyka, AZS Lublin
3. Julita Gębka — pływanie, WKS Lublinianka Lublin
4. Lech Łasko  — siatkówka, Avia Świdnik
5. Janusz Dyś — lekkoatletyka, Start Lublin
6. Danuta Jędrejek — lekkoatletyka, Start Lublin
7. Joanna Pizoń — pływanie, WKS Lublininaka Lublin
8. Jerzy Plebanek — siatkówka, WKS Lublinianka Lublin
9. Tadeusz Berej — żużel, KMŹ Lublin
10. Janusz Przybyła  — piłka nożna, WKS Lublinianka Lublin

1976
1976

1. Tomasz Wójtowicz — siatkówka, Avia Świdnik
2. Joanna Pizoń — pływanie, WKS Lublinianka Lublin
3. Tomasz Wolski  — pływanie, WKS Lublininaka Lublin
4. Andrzej Sontaglekkoatletyka, AZS Lublin
5. Stanisław Mańko — podnoszenie ciężarów, WKS Lublinianka Lublin
6. Jan Raczkowski  — kolarstwo, Start Lublin
7. Julita Gębka — pływanie, WKS Lublinianka Lublin
8. Janusz Pożak  — kolarstwo, Spółdzielnica Lublin
9. Jan Jagieniak  — rugby, Budowlani Lublin
10. Ireneusz Mulak  — koszykówka, Start Lublin

1977

1. Janusz Pożak — kolarstwo, Spółdzielnica Lublin
2. Jan Raczkowski — kolarstwo, Start Lublin
3. Joanna Pizoń  — pływanie, WKS Lublinianka Lublin
4. Stanisław Mańko  — podnoszenie ciężarów, WKS Lublinianka Lublin
5. Jan Jagieniak — rugby, Budowlani Lublin
6. Ireneusz Mulak — koszykówka, Start Lublin
7. Andrzej Sontag — lekkoatletyka, AZS Lublin
8. Danuta Jędrejek — lekkoatletyka, Start Lublin
9. Małgorzata Siewruk (Kubiak) — koszykówka, Start Lublin
10. Zbigniew Kondziak — piłka nożna, Avia Świdnik

1978

1. Małgorzata Gajewska (Dunecka) — lekkoatletyka, Start Lublin
2. Janusz Pożak  — kolarstwo, Spółdzielnica Lublin
3. Joanna Pizoń — pływanie, WKS Lublininaka
4. Anna Nowacka  — tenis stołowy, Motor Lublin
5. Ireneusz Mulak — koszykówka, Start Lublin
6. Stanisław Mańko — podnoszenie ciężarów, WKS Lublinianka Lublin
7. Zofia Czerepińska — lekkoatletyka, Start Lublin
8. Jan Raczkowski — kolarstwo, Start Lublin
9. Jan Jagieniak — rugby, Budowlani Lublin
10. Krzysztof Suszek i Jerzy Szerega — akrobatyka, Spółdzielnica Lublin

1979

1. Janusz Pożak — kolarstwo, Spółdzielnica Lublin
2. Kent Washington  — koszykówka, Start Lublin
3. Anna Nowacka — lekkoatletyka, Start Lublin
4. Andrzej Fendrykowski  — podnoszenie ciężarów, WKS Lublinianka
5. Andrzej Pop — piłka nożna, Motor Lublin
6. Grażyna Siewierska — lekkoatletyka, AZS Lublin
7. Jan Raczkowski — kolarstwo, Start Lublin
8. Marek Kępa — żużel, KMŻ Lublin
9. Bolesław Mącik  — piłka nożna, Motor Lublin
10. Jan Jagieniak — rugby, Budowlani Lublin

1980

1. Małgorzata Dunecka — lekkoatletyka, Start Lublin
2. Kent Washington  — koszykówka, Start Lublin
3. Ireneusz Mulak — koszykówka, Start Lublin
4. Janusz Pożak  — kolarstwo, Spółdzielnica Lublin
5. Marek Kępa — żużel, KMŻ Lublin
6. Anna Nowacka — lekkoatletyka, Start Lublin
7. Roman Dębiński — piłka nożna, Motor Lublin
8. Janusz Przybyła — piłka nożna, Motor Lublin
9. Krzysztof Suszek  i Jerzy Szerega — akrobatyka, Spółdzielnica Lublin
10. Mieczysław Rzędzicki — siatkówka, Avia Świdnik

1981
1. Marek Kępa  — żużel, KMŻ Lublin
2. Roman Debiński — piłka nożna, Motor Lublin
3. Andrzej Mąka — podnoszenie ciężarów, WKS Lublinianka Lublin
4. Andrzej Pop — piłka nożna, Motor Lublin
5. Anna Nowacka — lekkoatletyka, Start Lublin
6. Krystyna Noskiewicz (Czarnecka) — pływanie, WKS Lublinianka Lublin
7. Danuta Niedzielska — lekkoatletyka (biegi), Start Lublin
8. Jan Przewoźnik — szachy, Start Lublin
9. Krzysztof Serwin — motocross, Avia Świdnik
10. Małgorzata Wójcik — tenis stołowy, Motor Lublin

1982
1. Krzysztof Suszek — akrobatyka, Spółdzielnica Lublin
2. Andrzej Mąka — podnoszenie ciężarów, WKS Lublinianka Lublin
3. Marek Kępa — żużel, KMŻ Lublin
4. Ewa Samborska — akrobatyka, Spółdzielnica Lublin
5. Michał Kwiecień i Marek Wójcicki
6. Danuta Niedzielska — lekkoatletyka (biegi) Start Lublin
7. Zbigniew Szymczak — szachy, Avia Świdnik
8. Małgorzata Wójcik — tenis stołowy, Motor Lublin
9. Tadeusz Rogiński — lekkoatletyka (biegi), AZS Lublin
10. Wiesław Rafalski — piłka nożna, WKS Lublinianka Lublin

1983

1. Andrzej Mąka — podnoszenie ciężarów, WKS Lublinianka Lublin
2. Urszula Jaros — lekkoatletyka (biegi), AZS Lublin
3.Wojciech Blechar — pływanie, MTP Lublinianka Lublin
4. Agnieszka Więk — pływanie, Skarpa Lublin
5. Zygmunt Kalinowski — piłka  nożna, Motor Lublin
6. Leszek Iwanicki — piłka  nożna, Motor Lublin
7. Waldemar Fiuta — piłka  nożna, Motor Lublin
8. Małgorzata Dunecka — lekkoatletyka, Start Lublin
9. Tadeusz Rowiński
10. Jacek Kamiński

1984

1. Leszek Dunecki — lekkoatletyka, Start Lublin
2. Małgorzata Dunecka — lekkoatletyka, Start Lublin
3. Andrzej Mąka — podnoszenie ciężarów, WKS Lublinianka Lublin
4. Zygmunt Kalinowski — piłka  nożna, Motor Lublin
5. Mariola Dankiewicz lekkoatletyka (rzut oszczepem), WKS Lublinianka Lublin
6. Waldemar Jaworski — lotnictwo sportowe, Aeroklub Świdnik
7. Janusz Kaspereklotnictwo sportowe, Aeroklub Świdnik
8. Kazimierz Koza — podnoszenie ciężarów, WKS Lublinianka Lublin
9. Leszek Iwanicki — piłkna nożna, Motor Lublin
10. Iwona Nabożna — piłka ręczna, MKS (Montex) Lublin

1985

1. Ewa Pisiewicz — lekkoatletyka (biegi), Start Lublin
2. Małgorzata Dunecka — lekkoatletyka, Start Lublin
3. Iwona Nabożna — piłka ręczna, MKS (Montex) Lublin
4. Agnieszka Kozak — piłka ręczna, MKS (Montex) Lublin
5. Andrzej Mąka — podnoszenie ciężarów, WKS Lublinianka Lublin
6. Barbara Klepka (Pudło) — lekkoatletyka (biegi), Start Lublin
7. Małgorzata Codello — judo, MKS Lublinianka Lublin
8. Janusz Kaspereklotnictwo sportowe, Aeroklub Świdnik
9. Robert Grzanka — piłka nożna, Motor Lublin
10. Jarosław Daniewski — kajakarstwo, LKT Fala

1986

1. Jolanta Janota — lekkoatletyka (biegi), Start Lublin
2. Małgorzata Codello — judo, MKS Lublinianka Lublin
3. Małgorzata Dunecka — lekkoatletyka (biegi), Start Lublin
4. Ewa Pisiewicz — lekkoatletyka (biegi), Start Lublin
5. Leszek Dunecki — lekkoatletyka, Start Lublin
6. Janusz Kaspereklotnictwo sportowe, Aeroklub Świdnik
7. Marek Hawełko — szachy, Avia Świdnik
8. Barbara Klepka (Pudło) — lekkoatletyka (biegi), Start Lublin
9. Mirosław Mańkowski — rugby, Budowlani Lublin
10. Tomasz Białek — strzelectwo

1987

1. Wojciech Blechar — pływanie, MTP Luiblinianka Lublin
2. Małgorzata Kiełczewska — lekkoatletyka (rzut oszczepem), Start Lublin
4. Tomasz Białek — strzelectwo
5. Iwona Godula — koszykówka, Start Lublin
6. Małgorzata Dunecka — lekkoatletyka, Start Lublin
7. Dorota Późniak — koszykówka, Start Lublin
8. Janusz Kaspereklotnictwo sportowe, Aeroklub Świdnik
9. Dorota Buczkowska — lekkoatletyka (biegi), Start Lublin
10. Wojciech Doroba — motocross, KM Cross

1988

1. Ewa Pisiewicz — lekkoatletyka (biegi), Start Lublin
2. Jolanta Janota — lekkoatletyka (biegi), Start Lublin
3. Małgorzata Kiełczewska — lekkoatletyka (rzut oszczepem), Start Lublin
4. Dorota Buczkowska — lekkoatletyka (biegi), Start Lublin
5. Dorota Późniak — koszykówka, Start Lublin
6. Iwona Godula — koszykówka, Start Lublin
7. Janusz Kasperek lotnictwo sportowe, Aeroklub Świdnik
8. Wojciech Doroba — motocross, KM Cross
9. Tomasz Białek — strzelectwo
10. Dariusz Opolski — piłkna nożna, Motor Lublin

1989

1. Mariola Dankiewicz — lekkoatletyka (rzut oszczepem), Start Lublin
2. Jerzy Głogowski — żużel, KMŻ Lublin
3. Dorota Buczkowska — lekkoatletyka (biegi), Start Lublin
4. Krystyna Chylińska — lekkoatletyka (biegi), Start Lublin
5. Marek Kępa — żużel, KMŻ Lublin
6. Krzysztof Cwalina — pływanie, Wisła Puławy
7. Iwona Godula — koszykówka, Start Lublin
8. Władysław Kuraś — piłkna nożna, Motor Lublin
9. Dariusz Opolski — piłkna nożna, Motor Lublin
10. Jarosław Suska — taekwondo, MKS Lewart AGS Lubartów

1990

1. Jarosław Suska — taekwondo, MKS Lewart AGS Lubartów
2. Dariusz Śledź — żużel, KMŻ Lublin
3. Dorota Późniak — koszykówka, Start Lublin
4. Agnieszka Gryka — kajakarstwo, LKT Fala
5. Krzysztof Cwalina — pływanie, Wisła Puławy
6. Piotr Muchowski — rugby, Budowlani Lublin
7. Dariusz Opolski — piłkna nożna, Motor Lublin
8. Anna Uryniuk — pływanie, Wisła Puławy
9. Beata Hołub — lekkoatletyka (skok wzwyż), Start Lublin
10. Magdalena Morawska — judo, MKS Lublinianka

1991

1. Hans Nielsen — żużel, KMŻ Lublin
2. Beata Hołub — lekkoatletyka (skok wzwyż), Start Lublin
3. Dariusz Opolski — piłka nożna, Motor Lublin
4. Leszek Pisz — piłka nożna, Motor Lublin
5. Marek Kępa — żużel, KMŻ Lublin
6. Dorota Późniak — koszykówka, Start Lublin
7. Krzysztof Cwalina — pływanie, Wisła Puławy
8. Dariusz Stenka — żużel, KMŻ Lublin
9. Lena Dadyczina — koszykówka, Start Lublin
10. Dariusz Śledź — żużel, KMŻ Lublin

1992
1. Hans Nielsen — żużel, KMŻ Lublin
2. Piotr Chmielewski — kolarstwo, Spółdzielnica Lublin
3. Stanisław Więciorek — rugby, Budowlani Lublin
4. Marek Kępa — żużel, KMŻ Lublin
5. Dorota Późniak — koszykówka, Start Lublin
6. Beata Hołub — lekkoatletyka (skok wzwyż), Start Lublin
7. Anna Uryniuk — pływanie Wisła Puławy
8. Wiesław Stec —  rajdy samochodowe, StecMotorsport Team
9. Paulina Narkiewicz — tenis stołowy, Motor Lublin
10. Lena Dadiczina — koszykówka, Start Lublin

1993

1. Dorota Późniak — koszykówka, Start Lublin
2. Hans Nielsen — żużel, KMŻ Lublin
3. Piotr Chmielewski — kolarstwo, Spółdzielnica Lublin
4. Dariusz Stenka — żużel, KMŻ Lublin
5. Iwona Nabożna — piłka ręczna, Bystrzyca Lublin
6. Jerzy Mordel — żużel, KMŻ Lublin
7. Anna Uryniuk — pływanie, Wisła Puławy
8. Iwona Godula — koszykówka, Start Lublin
9. Robert Jucha — żużel, KMŻ Lublin
10. Paulina Narkiewicz — tenis stołowy, Motor Lublin

1994

1. Iwona Nabożna — piłka ręczna, Montex Lublin
2. Leigh Adams — żużel, KMŻ Lublin
3. Krzysztof Cwalina — pływanie, Wisła Puławy
4. Dagmara Komorowicz — pływanie, KS Lublinianka
5. Izabela Kowalewska — piłka ręczna, Montex Lublin
6. Marek Kępa — żużel, KMŻ Lublin
7. Janusz Kaspereklotnictwo sportowe, Aeroklub Świdnik
8. Anna Uryniuk — pływanie, Wisła Puławy
9. Edyta Dobrzyńska — piłka ręczna, Montex Lublin
10. Dariusz Stenka — żużel, KMŻ Lublin

1995

1. Iwona Nabożna — piłka ręczna, Montex Lublin
2. Anna Ejsmont — piłka ręczna, Montex Lublin
3. Izabela Kowalewska — piłka ręczna, Montex Lublin
4. Matrusz Siembida — pływanie, Lublinianka Lublin
5. Marek Kępa — żużel, KMŻ Lublin
6. Dagmara Komorowicz — pływanie, KS Lublinianka
7. Anna Uryniuk — pływanie, Wisła Puławy
8. Robert Dados — żużel, KMŻ Lublin
9. Wioletta Luberecka — piłka ręczna, Montex Lublin
10. Wiesław Stec — rajdy samochodowe, StecMotorsport Team

1996
1. Anna Ejsmont — piłka ręczna, Montex Lublin
2. Wioletta Luberecka — piłka ręczna, Montex Lublin
3. Mariusz Siembida — pływanie, Lublinianka Lublin
4. Iwona Nabożna — piłka ręczna, Montex Lublin
5. Izabela Kowalewska — piłka ręczna, Montex Lublin
6. Anna Garwacka — piłka ręczna, Montex Lublin
7. Anna Uryniuk — pływanie, Wisła Puławy
8. Dagmara Komorowicz — pływanie, KS Lublinianka
9. Tomasz Piszcz — żużel, Motor Lublin
10. Wiesław Stec — rajdy samochodowe, StecMotorsport Team

1997

1. Mariusz Siembida — pływanie, Lublinianka Lublin
2. Anna Ejsmont — piłka ręczna, Montex Lublin
3. Janusz Kaspereklotnictwo sportowe, Aeroklub Świdnik
4. Wioletta Luberecka — piłka ręczna, Montex Lublin
5. Iwona Nabożna — piłka ręczna, Montex Lublin
6. Edyta Wolska — zapasy, Sokół Lublin
7. Sabina Włodek — piłka ręczna, Montex Lublin
8. Anna Kulczycka — zapasy, Sokół Lublin
9. Tomasz Piszcz — żużel, Motor Lublin
10. Anna Uryniuk — pływanie, Wisła Puławy

1998

1. Wioletta Luberecka — piłka ręczna, Montex Lublin
2. Sabina Włodek — piłka ręczna, Montex Lublin
3. Iwona Nabożna — piłka ręczna, Montex Lublin
4. Mariusz Siembida — pływanie, Lublinianka Lublin
5. Dagmara Kot — piłka ręczna, Montex Lublin
6. Agnieszka Kozak — piłka ręczna, Montex Lublin
7. Anna Uryniuk — pływanie, Wisła Puławy
8. Jerzy Mordel — żużel, TŻ Lublin
9. Robert Shepherd — koszykówka, AZS Lublin
10. Wiesław Stec — rajdy samochodowe, StecMotorsport Team

1999

1. Sabina Włodek — piłka ręczna, Bystrzyca Lublin
2. Wioletta Luberecka — piłka ręczna, Bystrzyca Lublin
3. Iwona Nabożna — piłka ręczna, Bystrzyca Lublin
4. Monika Marzec — piłka ręczna, Bystrzyca Lublin
5. Anna Uryniuk — pływanie, Wisła Puławy
6. Barbara Przybylska — kajakarstwo, Fenix Lublin
7. Dariusz Jabłoński — zapasy, Cementu Gryfa Chełm
8. Paweł Kosior — koszykówka, Start Lublin
9. Wiesław Stec — rajdy samochodowe, StecMotorsport Team
10. Dorota Gruca-Giezek — biegi, Agros Zamość

2000

1. Wioletta Luberecka — piłka ręczna, Bystrzyca Lublin
2. Dariusz Piątek — motocross, KM Cross Lublin
3. Dagmara Kowalska — piłka ręczna, Bystrzyca Lublin
4. Anna Uryniuk — pływanie, Wisła Puławy
5. Piotr Więckowski — motocross, KM Cross Lublin
6. Magdalena Chemicz — piłka ręczna, Bystrzyca Lublin
7. Agnieszka Pazur — koszykówka, Meblotap AZS PWSZ Chełm
8. Dariusz Jabłoński — zapasy, Cementu Gryfa Chełm
9. Małgorzata Pietraś — koszykówka, Meblotap AZS PWSZ Chełm
10. Justyna Bąk — biegi, Sparta Biłgoraj

2001

1. Wioletta Luberecka — piłka ręczna, Bystrzyca Lublin
2. Sabina Włodek — piłka ręczna, Bystrzyca Lublin
3. Daniel Iwanek — karate, Lubelski Klubu Karate Tradycyjnego
4. Monika Marzec — piłka ręczna, Bystrzyca Lublin
5. Mariusz Stec — rajdy samochodowe, StecMotorsport Team
6. Izabela Czapko — piłka ręczna, Bystrzyca Lublin
7. Grzegorz Sposób — skok wzwyż, Start Lublin
8. Jacek Ziarkowski — piłka nożna, Hetman Zamość
9. Barbara Przybylska — kajakarstwo, Fenix Lublin
10. Paweł Bugała — piłka nożna, Górnik Łęczna

2002

1. Janusz Stachyra  — żużel, TŻ Sipm
2. Wioletta Luberecka — piłkarka ręczna, Pol-Skone
3. Daniel Iwanek — karate, Lubelski Klub Karate Tradycyjnego
4. Kamil Walczak — motocross, KM Cross Lublin
5. Aleksander Nycz — boks, Gwarek Łęczna
6. Magdalena Chemicz — piłka ręczna, Bystrzyca Lublin
7. Mariusz Stec — rajdy samochodowe, StecMotorsport Team
8. Grzegorz Sposób — skok wzwyż, Start Lublin
9. Sabina Włodek — piłka ręczna, SPR Lublin
10. Monika Marzec — piłka ręczna, SPR Lublin

2003

1. Dariusz Jabłoński  — zapasy, Cement Gryf Chełm
2. Paweł Bugała  — piłka nożna, Górnik Łęczna
3. Paulina Barzycka — pływanie, Orlik Lublin
4. Daniel Iwanek — karate, Lubelski Klub Karate Tradycyjnego
5. Grzegorz Sposób — skok wzwyż, Start Lublin
6. Wioletta Luberecka — piłka ręczna, Bystrzyca Lublin
7. Magdalena Chemicz — piłka ręczna, Bystrzyca Lublin
8. Dariusz Śledź— żużel, TŻ Sipmy Lublin
9. Artur Sejud — piłka nożna, Motor Lublin
10. Konrad Jarosz — rugby, Budowlani Lublin

2004
1. Paulina Barzycka — pływanie, Orlik Lublin
2. Krystian Brzozowski — zapasy, Górnik Łęczna
3. Sabina Włodek  — piłka ręczna, SPR Lublin
4. Grzegorz Sposób — skok wzwyż, Start Lublin
5. Magdalena Chemicz — piłka ręczna, SPR Lublin
6. Dariusz Jabłoński — zapasy, Gryf Chełm
7. Piotr Bronowicki —piłka nożna, Górnik Łęczna
8. Marcin Syroka — piłka nożna, Motor Lublin
9. Barbara Przybylska — kajakarstwo, Fenix Lublin
10. Paweł Pieniak — rugby, Budowlani Lublin

2005
1. Sabina Włodek — piłka ręczna, SPR Lublin
2. Magdalena Chemicz — piłka ręczna, SPR Lublin
3. Karolina Michalczuk — boks, Paco Lublin
4. Barbara Przybylska  — kajakarstwo, Fenix Lublin
5. Grzegorz Sposób — skok wzwyż, Start Lublin
6. Grzegorz Bronowicki — piłka nożna, Górnik Łęczna
7. Bogumiła Matusiak — kolarstwo, MKS Peugeot Andrzej Kita Lublin
8. Marcin Popławski —  piłka nożna, Motor Lublin
9. Karol Serwin — trial rowerowy, KM Champion Świdnik
10. Adam Gładyszewski — strzelectwo, Lubelski Klubu Strzelecki “Unia”

2006
1.Magdalena Chemicz — piłka ręczna, SPR Lublin
2. Karolina Michalczuk — boks, Paco Lublin
3. Izabela Sularz — karate, Lubelski Klub Karate Kyokushin
4. Dorota Malczewska — piłka ręczna, SPR Lublin
5. Paulina Brzeźna — kolarstwo, LKS Atom Boxmet Ogniwo Dzierżoniów
6. Iwona Lefanowicz  — pływanie, UKS 23 Lublin
7. Barbara Przybylska — kajakarstwo, Fenix Lublin
8. Barbara Marciniak —karate, Lubelski Klub Karate Tradycyjnego
9. Marcin Popławski — piłka nożna, Motor Lublin
10. Karol Serwin — trial rowerowy, KM Champion Świdnik

2007
1. Magdalena Chemicz — piłka ręczna, SPR Lublin
2. Iwona Lefanowicz— pływanie, UKS 23 Lublin
3. Paweł Tomczyk — piłka nożna, Motor Lublin
4. Dorota Malczewska — piłka ręczna, SPR Lublin
5. Bartosz Piątek — motocross, KM Cross Lublin
6. Robert Nowakowski — piłka ręczna, Wisła Puławy
7. Karolina Michalczuk — boks, Paco Lublin
8. Dorota Gruca — biegi, Agros Lublin
9. Maksymilian Witek — zapasy, Górnik Łęczna
10. Joanna Lipa — Lubelski Sportowy Klubu Taekwondo

2008
1. Karolina Michalczuk —- boks, Paco Lublin
2. Zuzanna Mazurek — pływanie, Fala Kraśnik
3. Daniel Iwanek —  karate, Lubelski Klub Karate Tradycyjnego
4. Agata Pietrzyk — Suples Kraśnik
5. Magdalena Chemicz — piłka ręczna, SPR Lublin
6. Izabela Sularz — karate, Lubelski Klub Karate Kyokushin
7. Marzena Karpińska — podnoszenie ciężąrów, Znicz Biłgoraj
8. Anna Jakubczak — biegi średniodystansowe, Agros Zamość
9. Przemysław Żmuda — piłka nożna, Motor Lublin
10. Michał Szyba — piłka ręczna, Azoty Puławy

2009
1. Sabina Włodek — piłka ręczna, SPR Lublin
2. Agata Pietrzyk  — Suples Kraśnik
3. Bartosz Piątek — motocross, KM Cross Lublin
4. Karolina Michalczuk — boks, Paco Lublin
5. Robert Dołęga  — podnoszenie ciężarów, ŁKS Orlęta Łuków
6. Konrad Czerniak — pływanie, Wisła Puławy
7. Mariusz Łoś — zapasy, Agros Zamość
8. Kinga Kołosińska — siatkówka plażowa, AZU UMCS TPS Lublin
9. Wojciech Zydroń — piłka ręczna, Azoty Puławy
10. Marzena Karpińska — podnoszenie ciężarów, Znicz Biłgoraj

2010
1. Konrad Czerniak — pływanie, Wisła Puławy
2. Marzena Karpińska — podnoszenie ciężarów, Znicz Biłgoraj
3. Karol Kędzierski — motocross, KM Cross Lublin
4. Wojciech Zydroń — piłka ręczna, Azoty Puławy
5. Karolina Michalczuk — boks, Paco Lublin
6. Daniel Iwanek — karate, Lubelski Klub Karate Tradycyjnego
7. Sabina Włodek — piłka ręczna, SPR Lublin
8. Michał Podlaski — kolarstwo, Zawodowa Grupa Kolarska Bank BGŻ
9. Bartłomiej Tyzo — karate, Lubelski Klub Karate Kyokushin
10. Agata Pietrzyk — Suples Kraśnik

2011
1. Konrad Czerniak — pływanie, Wisła Puławy
2. Marzena Karpińska — podnoszenie ciężarów, Znicz Biłgoraj
3. Katarzyna Krawczyk — zapasy, Cement Gryf Chełm
4. Małgorzata Majerek — piłka ręczna, SPR Lublin
5. Karolina Michalczuk — boks, Paco Lublin
6. Mariusz Stec — rajdy samochodowe, StecMotorsport Team
7. Karol Kędzierski — motocross, KM Cross Lublin
8. Maciej Stęczniewski — piłka ręczna, Azoty Puławy
9. Paweł Fajdek — rzut młotem, Agros Zamość
10. Justyna Marciniak — karate, Lubelski Klubu Karate Tradycyjnego

2012

1. Justyna Marciniak — karate, Lubelski Klub Karate Tradycyjnego
2. Daniel Iwanek  — karate, Lubelski Klub Karate Tradycyjnego
3. Ewa Mizdal  — podnoszenie ciężarów, Unia Hrubieszów
4. Karolina Marciniak — boks, Paco Lublin
5. Dawid Stachyra — żużel, LW KMŻ
6. Maciej Stęczniewski — piłka ręczna, Azoty Puławy
7. Konrad Czerniak — pływanie, Wisła Puławy
8. Małgorzata Majerek  — piłka ręczna, SPR Lublin
9. Karol Serwin — trial rowerowy, Champion Świdnik
10. Veljko Nikitović — piłka nożna, Bogdanka Łęczna

Źródło: Kurier Lubelski
Opracował dla LCDHS Paweł Markiewicz 

Nie znaleziono
Paweł Markiewicz

Paweł Markiewicz

Historyk, archiwista, dziennikarz. Doktorant w Zakładzie Historii Społecznej XX wieku na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Zapalony działacz Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu i Akademickiego Związku Sportowego.
Doświadczenie zdobywał uczestnicząc aktywnie w życiu organizacjach studenckich i młodzieżowych. Zaangażowany w realizację pasji jaką jest organizacja spotkań koncertów, debat, szkoleń, warsztatów, konferencji.

Współpracownik agencji reklamowych, eventowych, firm szkoleniowych.

Zainteresowania historyczne: życie codzienne okresu PRL, historia sportu, historia muzyki rockowej.
Paweł Markiewicz