Pas Stanisława Mańko

Stanisław Mańko, jeden z najlepszych ciężarowców w historii polskiego sportu, przekazał Lubelskiemu Centrum Dokumentacji Historii Sportu pas zawodniczy z autografami legend podnoszenia ciężarów.

Większość autografów składanych na pasie znanego lubelskiego ciężarowca, Pana Stanisława Mańko, pochodzi z roku 1972 i 1973. Wymienione poniżej osoby składały je w różnych okolicznościach, choć – oczywiście – najczęściej w trakcie zawodów sportowych. Co ciekawe poza ciężarowcami autorami podpisów są także znani kulomioci (np. Władysław Komar).  Stan zachowania pasa pokazuje znakomicie jego częste wykorzystywanie (na dosztukowanej nowej części pasa znajduje się autograf Pana S. Manko złożony w jego domu dniu 13.11. 2015 roku). Pierwotnie wykonane podpisy właściciel pasa utrwalił w skórze „techniką tatuażu”. Liczby obok autografów pokazują rekordowe wyniki osiągane przez zawodników (w odniesieniu do ciężarowców na ogół w sumie w dwu technikach podnoszenia ciężarów)

Od strony lewej pasa poczynając znajduje się autograf radzieckiego mocarza Vasilija Aleksiejeva z jego rekordowym wynikiem w dwuboju: 645 kg.!!!! Wpis zostal wykonany na zawodach w Kopenhadze w 1973 roku. Dalej w kolejności następują napisy wykonane ręką:

Waldemar Baszanowski, 15.09. 1973, 450 kg

Władysław Komar, 21,18 m (rekordowy wynik w pchnięciu kulą na IO w Monachium)

Brian Oldfield, kulomiot w USA (z jego lepszym niż Komara wynikiem 21,57 m0

Norbert Ozimek 13.10.1973, 497,5 kg

Smalcerz (Zygmunt), 23.10.1973 rok, 337,5 kg

Muharbi Kirżynov (ZSRR), 30.03. 1972, 460 kg (tym wynikiem Kirzynov „zabrał” Baszanowskiemu jego rekordy świata)

Nurykian, (Bułgar) 402,5 kg.

Author: Paweł Markiewicz

Historyk, archiwista, dziennikarz. Doktorant w Zakładzie Historii Społecznej XX wieku na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Zapalony działacz Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu i Akademickiego Związku Sportowego. Doświadczenie zdobywał uczestnicząc aktywnie w życiu organizacjach studenckich i młodzieżowych. Zaangażowany w realizację pasji jaką jest organizacja spotkań koncertów, debat, szkoleń, warsztatów, konferencji. Współpracownik agencji reklamowych, eventowych, firm szkoleniowych. Zainteresowania historyczne: życie codzienne okresu PRL, historia sportu, historia muzyki rockowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *