Lubelscy Olimpijczycy

Nowożytne Igrzyska Olimpijskie odbywają pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa
i braterstwa wszystkich narodów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
W tej wielkiej społeczności od 1924 roku znajduje się również Rzeczpospolita Polska,
którą w ciągu 90 lat reprezentowało około 3000 zawodników w tym zaledwie
58 pochodzących z Lubelszczyzny, bądź reprezentujących barwy drużyn naszego regionu.
Poniżej przedstawiamy encyklopedyczną listę tychże sportowców. 

Paulina Barzycka
(ur. 18 marca 1986 w Lublinie), pływaczka specjalizująca się w stylu dowolnym na 100 i 200 metrów.
Na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach 2004 zajęła 4. miejsce na 200 m stylem dowolnym.
Do brązowego medalu zabrakło jej tylko siedemnaście setnych sekundy.
Uzyskała wtedy rezultat 1:58:62.
Startowała również na 100 m stylem dowolnym, odpadając w eliminacjach.
Zawodniczka klubu KS Olimpia Lublin.
Podczas mistrzostw Europy na krótkim basenie w Trieście w 2005 zdobyła brązowy medal na 200 m stylem dowolnym.
Na Mistrzostwach Europy w Budapeszcie 2006 zajęła wraz z koleżankami 2. miejsce w sztafecie 4×200 m.
Na mistrzostwach Europy juniorów w 2002 wywalczyła brązowy medal w sztafecie 4×100 metrów stylem dowolnym.
W następnym roku podczas mistrzostw świata w Barcelonie na dystansie 100 metrów stylem dowolnym
Barzycka doszła do półfinału. 

Bartłomiej Bartnicki
(ur.26 maja 1981 w Bydgoszczy), zapaśnik w stylu wolnym w wadze do 96 kg.
Olimpijczyk z Aten 2004 (11 miejsce) i Pekinu 2008  (12 miejsce)
Zawodnik Gwardii Bydgoszcz, Górnika Łęczna i Włókniarza Łódź
Wielokrotny uczestnik i medalista Mistrzostw Polski.
Uczestnik Mistrzostw Świata i Europy. 

Teodor Bieregowski
(do 12 listopada 1958 Teodor Bieregowoj. Ur. 16 marca 1908 w Lublinie, zm. 1 stycznia 1986 w Gdyni),  lekkoatleta, chodziarz.
Olimpijczyk z Berlina (1936).
Pierwszy polski mistrz klasy międzynarodowej w chodzie sportowym.

Marek Bajan
(ur.29 lipca 1956 w Kraśniku Fabrycznym) – pięcioboista.
Uczestnik  Igrzyskach Olimpijskich 1980 (18 miejsce indywidualnie i 4 pozycja w rywalizacji drużynowej (wraz z Janem Olesińskim i Januszem Pyciakiem-Peciakiem).
Reprezentant Legii Warszawa  i Lumelu Zielona Góra.
Dwukrotny  indywidualny mistrz (1978, 1979) i dwukrotny indywidualny wicemistrzem (1980, 1981) Polski.

Małgorzata Breś (Nogalówna)
(ur. 31 grudnia 1959 w Lublinie) – florecistka.
Uczestniczka letnich igrzysk olimpijskich w Seulu 1988.
Zawodniczka Energetyka Lublin, Marymontu Warszawa i AZS AWF Warszawa.
Wielokrotna medalistka Polski we florecie w drużynie i wicemistrzynią indywidualnie w roku 1985.

Krystian Brzozowski
(ur. 20 lutego 1982 w Namysłowie), zapaśnik w stylu wolnym w kategorii do 74 kg.
Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Atenach (4 miesce), Pekinie (odpadł w eliminacjach).
Reprezentant bartw Górnika Łęczna.
Kilkukrotny uczestnik Mistrzostw Europy.
Mistrz (1997) i wicemistrz (1998) świata kadetów oraz wicemistrz Europy juniorów (2002).
Mistrz Polski w 2001 w wadze do 69 kg oraz w latach 2002/ 2006 w wadze do 74 kg.

Przemysław Czajkowski
(ur. 26 października 1988), lekkoatleta, dyskobol.
Uczestnik IO w Londynie (22 miejsce).
Zawodnik klubu AZS AWF Biała Podlaska
Brązowy medalista Mistrzostw Polski 2010, złoty 2011 i srebrny 2012.
Ma na koncie medale akademickich mistrzostw Polski, młodzieżowych mistrzostw kraju oraz mistrzostw Polski juniorów.

Małgorzata Dunecka (Gajewska)
(ur. 21 grudnia 1956 w Żółkiewce) –lekkoatletka.
Wzięła udział w igrzyskach olimpijskich w 1980 w Moskwie, gdzie odpadła w półfinale biegu na 400 metrów, a w sztafecie 4 × 400 metrów zajęła wraz z koleżankami 6. miejsce. Zawodniczka Startu Lublin.
Na mistrzostwach Europy w 1978 w Pradze zdobyła brązowy medal w sztafecie 4 × 400 metrów (razem z nią biegły Krystyna Kacperczyk, Genowefa Błaszak i Irena Szewińska). Startowała także na halowych mistrzostwach Europy w 1984 w Göteborgu, gdzie odpadła w półfinale biegu na 400 m.

Leszek Dunecki
(ur. 2 października 1956 w Toruniu) –lekkoatleta sprinter.
Startował na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie 1980, gdzie zdobył srebrny medal w sztafecie 4 x 100 m (razem z Krzysztofem Zwolińskim, Zenonem Licznerskim i Marianem Woroninem). W biegach indywidualnych zajął 6. miejsce w biegu na 200 m, a na 100 m odpadł w ćwierćfinale.
Zawodnik  AZS-AWF Warszawa i Startu Lublin.
Był mistrzem Europy w sztafecie 4 x 100 m na Mistrzostwach Europy w Pradze 1978 (razem z Zenonem Nowoszem, Licznerskim i Woroninem). Indywidualnie był czwarty na 200 m i piąty na 100 m. Był wicemistrzem Europy w hali na 60 m w Wiedniu 1979. Siedem razy zdobył tytuł mistrza Polski.

Paweł Fajdek
(ur. 4 czerwca 1989 w Świebodzicach)
Uczestnik IO w Londynie.
Zawodnik klubów Zielony Dąb Żarów i Agrosu Zamość.
Złoty medalista uniwersjady (2011 i 2013).
W 2013 sięgnął po złoto mistrzostw świata w Moskwie oraz zwyciężył w igrzyskach frankofońskich.
Złoty medalista Mistrzostw Świata w Moskwie (2013).

Marian Filipiuk
(ur. 2 lutego 1941 w Radzyniu Podlaskim) –lekkoatleta.
Specjalizował się w biegu na 400 m.
Startował na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 1964 (w sztafecie 4 x 400 m, która zajęła 6. miejsce w finale (w składzie: Filipiuk, Ireneusz Kluczek, Stanisław Swatowski, Andrzej Badeński).
Był zawodnikiem Warty Gorzów, Lechii Zielona Góra i Lumelu Zielona Góra.
Wystąpił w 4 meczach międzypaństwowych reprezentacji Polski (1 zwycięstwo indywidualne). Czterokrotnie był rekordzistą Polski w sztafecie 4 x 400 m.
Dwukrotnym wicemistrz Polski w biegu na 400 m (w 1964 i 1965).

Celina Jesionowska
(późniejsze nazwiska Gerwin i Orzechowska, ur. 3 listopada 1933 w Łomży) –  lekkoatletka.
Zdobyła brązowy medal podczas igrzysk olimpijskich w (1960) w Rzymie w sztafecie 4 × 100 metrów (wraz z Teresą Wieczorek, Barbarą Janiszewską i Haliną Richter). Indywidualnie dotarła do półfinału biegu na 200 metrów.
Zawodniczka OWKS Lublin i CWKS Legii Warszawa.
Startowała w sprincie, a pod koniec kariery na 400 metrów.

Andrzej Głąb
(ur. 10 listopada 1966 w Chełmie) –zapaśnik.
Zdobywca srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu.
Reprezentant Gryfu Chełm.
Walczył w stylu klasycznym, w wadze papierowej (do 48 kg).
Kilkakrotnie startował w mistrzostwach świata i Europy.
Trzykrotnie był mistrzem Polski (w 1988, 1989 i 1993).

Arkadiusz Godel
(ur. 4 lutego 1952 w Lublinie) – szermierz, florecista.
Na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972, członek drużyny, która zdobyła złoty medal (skład: Dąbrowski, Kaczmarek, Koziejowski, Woyda i Godel).
Uczestnik igrzysk w 1976 w Montrealu, w konkursie drużynowym zajął 5-6 miejsce.
Zawodnik AZS Lublin, Marymontu Warszawa, Legii Warszawa i AZS AWF Warszawa.
Mistrz świata seniorów z 1978 w drużynie (Sypniewski, Robak, Martewicz, Zych).
Mistrz świata juniorów w 1972.
Dwukrotny indywidualny (lata 1973, 1978) oraz 6-krotny drużynowy (lata 1974-1976, 1982, 1984-1985) mistrz Polski.

Maria Golimowska – Chylińska
(ur. 28 sierpnia 1932 w Lachowie) – siatkarka.
Uczestniczyła w igrzyskach olimpijskich w 1964 w Tokio zdobywając brązowy medal.
Zawodniczka OWKS Lublin i  Legii Warszawa z którą była mistrzynią Polski (1961), dziesięciokrotną wicemistrzynią oraz dwukrotnie brązową medalistką.
Z reprezentacją zdobyła także dwukrotnie brązowy medal mistrzostw świata (1956, 1962), srebrny medal mistrzostw Europy w 1963 oraz brązowy w 1958.

Beata Hołub ( Drozd)
(ur. 19 lipca 1967 w Opolu Lubelskim) –  lekkoatletka, skoku wzwyż.
Olimpijka z Barcelony 1992.
Zawodniczka klubów: Start Lublin i AZS-AWF Wrocław.
4-krotna mistrzyni Polski w skoku wzwyż (1990, 1991, 1992, 1993), mistrzyni kraju w hali (1992).
Jej największe osiągnięcie w karierze sportowej to czwarte miejsce na mistrzostwach świata w Tokio (1991) z wynikiem 1,96, który pozostał jej rekordem życiowym.

Jerzy Homziuk
(ur. 8 marca 1949 w Międzyrzecu Podlaskim), lekkoatleta, skoczek w dal i sprinter.
Startował na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium 1972 w skoku w dal.
Zawodnik klubów: Huragan Międzyrzec MKS-AZS Warszawa i SZS-AZS Warszawa.
Mistrz kraju w sztafecie 4 x 100 m (1973) i w skoku w dal (1972).

Dariusz Jabłoński
(ur. 28 kwietnia 1973 w Chełmie), zapaśnik w stylu klasycznym.
Startował na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie (1996, 8. miejsce), Sydney (2000), Atenach (2004).
Zawodnik Gryfa Chełm.
W 2003 zdobył tytuł mistrza świata.
Czterokrotnie stawał na podium mistrzostw Europy, w tym na najwyższym stopniu w 1997 (ponadto srebrny medal w 1999 oraz brązowe medale w 2001 i 2002). Dziewięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski (1994, 1996, 1998-2004).

Piotr Jabłoński
(ur. 15 stycznia 1975 w Chełmie), polski z w stylu klasycznym.
Startował na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie 1996, zajmując 15. miejsce.
Zawodnik Gryfa Chełm.
Uczestnik mistrzostw świata (1994, 1995, 1997), siedmiokrotny mistrz Polski w wadze papierowej i muszej (1992, 1994-1997, 2000, 2002), srebrny medalista mistrzostw świata juniorów (1993, 1995) i brązowy 1993.

Anna Jakubczak – Pawelec
(ur. 2 lutego 1973 w Zamościu), lekkoatletka, biegaczka średniodystansowa.
Finalistka Igrzysk Olimpijskich w Sydney (szósta na 1500 m), Aten (siódme miejsce na 1500 m) i Pekinu (odpadła w eliminacjach).
Zawodniczka Agrosu Zamość.
Czwarta w ME w Budapeszcie 1998 oraz siódma w MŚ w 1999 i 2005, zwyciężczyni I ligi Pucharu Europy w 1998, druga w Superlidze PE w 1999 – wszystkie te wyniki osiągnęła w biegu na 1500 m.
Trzecia w Halowym Pucharze Europy na dystansie 800 m (2003).
Wielokrotna mistrzyni kraju na różnych dystansach. 

Jolanta Janota
(ur. 6 lipca 1964 w Katowicach) – lekkoatletka sprinterka.
Na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 odpadła w eliminacjach na 100 m, ćwierćfinale na 200 m i była szósta w sztafecie 4 x 100 m.
Zawodniczka Startu Katowice i Startu Lublin.
Wystąpiła na Mistrzostwach Europy w Stuttgarcie w 1986, gdzie odpadła w eliminacjach biegu na 100 m i półfinale biegu na 200 m, a w sztafecie 4 x 100 m zajęła 6. miejsce.
W sztafecie zajęła także 4. miejsce podczas Pucharu Europy w 1987.
Czterokrotna mistrzyni polski.

Bogusław Jarecki
(ur. 21 listopada 1957 w Cycowie) – jeździec, trener, olimpijczyk z Seulu 1988, Barcelony 1992 i Atlanty 1996. Specjalista skokach.
Na igrzyskach w roku 1988 wystartował w konkursie indywidualnym zajmując 12. miejsce, a Polska drużyna (partnerami byli: Krzysztof Rogowski, Krzysztof Rafalak, Eugeniusz Koczorski) zajęła 4. miejsce.
Na kolejnych igrzyskach zajął 42. miejsce w konkursie indywidualnym a Polska drużyna (partnerami byli: Jacek Krukowski, Piotr Piasecki, Arkadiusz Bachur) została sklasyfikowana na 9. miejscu.
W roku 1996 na igrzyskach był członkiem drużyny (partnerami byli: Rafał Choynowski, Bogusław Owczarek, Artur Społowicz), która zajęła 16. miejsce.

Danuta Jędrejkowa ( Panasiuk)
(ur. 17 stycznia 1947 w Białej Podlaskiej) –lekkoatletka, sprinterka,
Na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 w Monachium wystąpiła w sztafecie 4 x 100 m, która w finale zajęła 8. miejsce.
Reprezentantka Startu Lublin.
Trzykrotnie brała udział w mistrzostwach Europy, w ostatnich odnosząc największy sukces. W Atenach w 1969 odpadła w półfinale biegu na 100 m, a w sztafeta 4 x 100 m z jej udziałem zajęła 5. miejsce w finale.
W Helsinkach w 1971 ponownie odpadła w półfinale na 100 m, a w sztafecie 4 x 100 m była czwarta.
W Rzymie w 1974 po raz kolejny odpadła w półfinale biegu na 100 m, a w sztafecie zdobyła brązowy medal (wraz z Ewą Długołęcką, Barbarą Bakulin i Ireną Szewińską).

Roman Kantor
(ur. 20 marca 1912 w Łodzi, zm. 1943 w Lublinie) –szermierz.
Na igrzyskach olimpijskich w 1936 w turnieju indywidualnym odpadł w grupie półfinałowej, a w turnieju drużynowym zajął miejsca 5–8.
Reprezentował barwy WKS Łódź i Spartaka Lwów.
Wicemistrz Polski w szpadzie (1939).
Uczestnik kampanii wrześniowej, po zakończeniu której schronił się we Lwowie. Podczas okupacji sowieckiej reprezentował klub Spartak.
W 1940 został wicemistrzem Związku Radzieckiego w szpadzie.
Zginął w obozie koncentracyjnym na Majdanku.

Marzena Karpińska
(ur. 19 lutego 1988 w Biłgoraju), sztangistka.
Uczestniczka IO w Pekinie (9 miejsce).
Reprezentantka Znicza Biłgoraj.
Mistrzyni (2008) i wicemistrzyni Polski (2005, 2007), młodzieżowa wicemistrzyni Europy (2006) w kategorii do 48 kilogramów.
W 2007 zadebiutowała w seniorskich mistrzostwach świata zdobywając 15 miejsce.
Zdobywczyni trzeciego miejsca w dwuboju (78 kg i 92 kg) w kategorii do 48 kg podczas mistrzostw Europy, które odbywały się w stolicy Rumunii Bukareszcie.
Rok później, w Mińsku, zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy, uzyskując 179 kg w dwuboju. W 2012 roku, podczas mistrzostw Europy w Antalyi zdobyła złoty medal z wynikiem 187 kg w dwuboju.
Mistrzyni Europy juniorów w kategorii do 48 kg z 2008 roku, z mistrzostw, które odbywały się w albańskim mieście Durrës.
Posiadaczka rekordów Polski w dwuboju (187 kg), rwaniu (85 kg) i podrzucie (102 kg).

Andrzej Kasprzak
(ur. 14 marca 1946 w Lublinie) –koszykarz.
Brał dwukrotnie udział na letnich Igrzyska Olimpijskich: w 1968 roku w Meksyku, a następnie cztery lata później Monachium 1972.
Wychowanek Lublinianki, w której to spędził całą swoją karierę koszykarską.
W barwach biało-czerwonych rozegrał 98 spotkań, notując 461 punktów.
W 1972 roku zajął drugie miejsce na liście najlepszych strzelców polskiej ligi z łączną liczbą 873 zdobytych punktów.
W 1974 roku uplasował się w tej kategorii na piątym miejscu (804), w 1968 na szóstym (415 punktów), natomiast w 1969 (362) i 1970 (384) był dziesiąty.
Córka Kasprzaka jest koszykarką Wisły Kraków.

Dagmara Komorowicz
(ur. 1 maja 1979 w Lublinie) –pływaczka.
Na igrzyskach w Atlancie wystartowała w wyścigu na 100 metrów stylem grzbietowym zajmując 31. miejsce.
Zawodniczka Lublinianki, specjalizująca się w stylu grzbietowym.
Dwukrotna mistrzyni Europy juniorów w roku 1994 na 100 m stylem grzbietowym i 100 m stylem motylkowym.
Dwukrotna mistrzyni Polski w 1995 roku: w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym i 50 m stylem dowolnym.
Wielokrotna rekordzistka Polski zarówno na basenie 25 metrowym jak i 50 metrowym.
Srebrna medalistka mistrzostw Europy na krótkim basenie w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym.
Karierę sportową zakończyła w wieku 18 lat.

Waldemar Kozak
(ur. 17 maja 1948 w Lublinie) – koszykarz
W biało-czerwonych barwach z orzełkiem na piersi wystąpił podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium 1972.
Zawodnik Lublinianki, Śląska Wrocław i Legii Warszawa.
Trzykrotnie brał udział w mistrzostwach Europy.
Jako kadrowicz zgromadził na swoim koncie 1478 punktów, w 147 spotkaniach.
W sezonie 1966/67 zajął czwarte miejsce na liście najlepszych strzelców z łączna liczba 407 punktów.

Władysław Król
(ur. 30 października 1907 w Kijanach, zm. 29 stycznia 1991 w Łodzi), reprezentant Polski w piłce nożnej i hokeju na lodzie.
Zawodnik Sokoła Nałęczów, Lublinianki, Unii Lublin i ŁKS Łódź.
Karierę sportową zaczął w 1921 r. w drużynie piłkarskiej KS Lublinianka.
Latem 1928 roku przeszedł do Łódzkiego Klubu Sportowego, wkrótce stając się ulubieńcem kibiców i najlepszym strzelcem w historii klubu (96 bramek w I lidze).
W 1932 został wicekrólem strzelców polskiej I ligi, ustępując jedynie Kajetanowi Kryszkiewiczowi.
W okresie międzywojennym rozegrał ponad 300 meczów w barwach ŁKSu (wliczając spotkania towarzyskie), w których zdobył 295 goli.
W piłkarskiej reprezentacji Polski wystąpił w 4 meczach, zdobywając 2 bramki.
Brał między innymi udział w eliminacjach do Mistrzostw Świata w 1934 r.
Jako hokeista, przez całą karierę zawodniczą związany z ŁKS Łódź.
Wielokrotnie reprezentował Polskę w hokeju na lodzie.
W drużynie hokejowej grał od chwili jej powstania w 1929 r. do 1951 r..
Wystąpił m.in. w turnieju hokeja na lodzie podczas Igrzysk Olimpijskich w Garmisch-Partenkirchen 1936
oraz na mistrzostwach świata w Pradze w 1938.

Zdzisław Krzyszkowiak
(ur. 3 sierpnia 1929 w Wielichowie, zm. 24 marca 2003 w Warszawie) – lekkoatleta, biegacz długodystansowy.
Na swoich pierwszych igrzyskach olimpijskich w 1956 w Melbourne w biegu na 10 000 metrów zajął miejsce tuż za podium, przeszedł eliminacje w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, jednak z powodu kontuzji (pogryzienie przez psa w wiosce olimpijskiej) nie wystartował w finale.
Zawodnik klubów: OWKS Lublin, CWKS Legia Warszawa i Zawiszy Bydgoszcz.
Na Mistrzostwach Europy w Sztokholmie w 1958 triumfował na dwóch dystansach – 5 i 10 kilometrów.
Występ w Sztokholmie sprawił, że w plebiscycie Przeglądu Sportowego został wybrany najlepszym sportowcem Polski w 1958.
Był 13-krotnym mistrzem Polski na 5000 m, 10 000 m, 3000 m z przeszkodami i w biegach przełajowych na 3 i 6 km.
Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1998).
Jego imieniem nazwano stadion lekkoatletyczny w Bydgoszczy.

Ewa Kucińska – Mrugała
(ur. 2 kwietnia 1962 w Gorzowie Wielkopolskim) – skoczkini do wody,
Na igrzyskach w Moskwie w 1980 roku wystartowała w skokach z wieży, zajmując 13 miejsce.
Zawodniczka: Stilonu Gorzów, Pałacu Młodzieży Warszawa i Spółdzielcy Lublin.
Mistrzyni Polski w skokach z trampoliny w latach 1976, 1978, 1979 oraz w skokach z wieży w latach 1977-1980, 1982, 1984, 1985, 1987.

Henryk Kukier
(ur. 1 stycznia 1930 w Lublinie) –bokser wagi muszej.
Trzy starty olimpijskie w Helsinkach 1952, Melbourne 1956 i Rzymie 1960 nie przyniosły Kukierowi powodzenia; za każdym razem odpadał po pierwszej walce.
Walczył w barwach Lublinianki, CWKS Warszawa i Avii Świdnik.
Czterokrotnie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy: zdobywca złotego medalu w  Warszawie 1953. Dwa lata później w Berlinie Zach. 1955 wywalczył medal brązowy. Występował także na mistrzostwach w Pradze 1957 i w Lucernie 1959, ale bez sukcesów.
Sześciokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski: w 1953, 1954, 1955, 1956, 1957 i 1960, a w 1952 był wicemistrzem.
W swojej karierze stoczył 256 walk, 234 wygrał, 1 zremisował i 21 przegrał.

Lech Łasko
(ur. 2 czerwca 1956 r. w Świdniku). – siatkarz.
Był w kadrze olimpijskiej w Montrealu w 1976 roku, gdzie grywał sporadycznie.
Zawodnikiem Startu Lublin, Avii Świdnik i Gwardii Wrocław i Dipo Vimercate.
Z Gwardią zdobył: 3 tytuły mistrza Polski (1980–1982), 2 wicemistrza (1983, 1984) i brązowy medal MP (1979). Z Avią zdobył brązowy medal (1976).
Był również z Gwardią zdobywcą Pucharu PZPS (1981) i finalistą Pucharu Europy Mistrzów Krajowych 1980/81, gdzie Polacy zajęli 3 miejsce.
Karierę międzynarodową z reprezentacją rozpoczął od brązowego medalu mistrzostw Europy juniorów w niemieckim Osnabrück w 1975 roku.
Najlepszy siatkarz Polski w klasyfikacji “PS” (1982). Był 4-krotnym srebrnym medalistą mistrzostw Europy: w Belgradzie (1975), Paryżu (1979), Sofii (1981) i Berlinie (1983).

Gerard Mach
(ur. 16 września 1926 w Gdańsku) – sprinter, lekkoatleta.
Startował na Igrzyskach Olimpijskich w 1952 w Helsinkach, gdzie dotarł do ćwierćfinałów biegów na 200 m i 400 m.
Zawodnik Gedanii Gdańsk, Lechii Gdańsk, OWKS Lublin i Legii Warszawa.
Dwukrotnie wystąpił w mistrzostwach Europy, trzykrotnie na Akademickich Mistrzostwach Świata i dwunastokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski.

Bogumiła Matusiak
(ur. 24 stycznia 1971 w Pabianicach) – kolarka.
Olimpijka z Aten 2004 zajmując 42 miejsce.
Reprezentantka barw LKS Pawlikowiczanka, MKS Start Peugeot Lublin, Grupa Zawodowa Primus.
23-krotna mistrzyni Polski, uczestniczka Mistrzostw Świata i Europy, Tour de France, Giro d’Italia i Mistrzostw Krajów Nadbałtyckich.

Zuzanna Mazurek
(ur. 15 maja 1991 w Kraśniku) – pływaczka specjalizująca się w stylu grzbietowym.
Podczas olimpiady w Pekinie zajęła 21 i 26 miejsce ustanawiając rekordy Polski.,
Zawodniczka Fali Kraśnik.
Zdobywczyni złotego medalu Mistrzostw Świata Juniorów na dystansie 200 m stylem grzbietowym (2008), brązowego medalu Mistrzostw Europy Juniorów na dystansie 200 m stylem grzbietowym (2007), złotego medalu Mistrzostw Polski Seniorów na dystansie 100 i 200 m stylem grzbietowym (2008) i złotego medalu Mistrzostw Polski Juniorów na dystansie 100 i 200 m stylem grzbietowym (2007).

 Ireneusz Mulak
(ur. 30 marca 1956 w Lublinie) koszykarz.
Startował na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie 1980 zajmując 7 miejsce.
Zawodnik Startu Lublin i Lecha Poznań.
W drużynie narodowej w latach 1975-1985 wystąpił 126 razy i zdobył 665 pkt.

Maciej Orlik
(ur. 6 kwietnia 1938 w Dorohusku) –strzelec sportowy, żołnierz.
Na igrzyskach olimpijskich w Montrealu wystartował w konkurencji strzelania z pistoletu szybkostrzelnego odległość 25 metrów zajmując 27 miejsce.
Zawodnik Zawiszy Bydgoszcz.
Specjalista w strzelaniu z pistoletu wojskowego i pistoletu sylwetkowego.
Mistrz Polski w strzelaniu z pistoletu sylwetkowego w latach 1969, 1971
oraz w strzelaniu z pistoletu wojskowego w roku 1961.
Odznaczony brązowym Krzyżem Zasługi.

Dariusz Osuch
(ur. 20 lutego 1969 w Biłgoraju) –sztangista.
Na igrzyskach w Barcelonie zajął 5. miejsce w wadze ciężkiej II (do 110 kg).
Na igrzyskach w Atlancie zajął 8. miejsce w wadze ciężkiej II (do 108 kg).
Zawodnik klubów: Znicz Biłgoraj, Światowit Myszków.
Mistrz świata juniorów i mistrz Europy juniorów w roku 1989 oraz wicemistrz świata juniorów i Europy juniorów w roku 1988.
Mistrz Polski w wadze ciężkiej II (do 110 kg) w latach 1992, 1993. Wicemistrz Polski w lat 1991, 1994, 1996.
Dwukrotny medalista mistrzostw Europy: srebrny z mistrzostw w Warszawie (1995) i brązowy z mistrzostw w Riesa (1998).

 Stanisław Ożór
(ur. 11 kwietnia 1930 w Daszawie, , zm. 25 listopada 1998 w Sulęcinie) –lekkoatleta,
Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Rzymie 1960, podczas których w biegu na 10 000 m zajął 18. miejsce.
Biegał w barwach OWKS Lublin i Wawelu Kraków.
Był jednym z długodystansowców, członków Wunderteamu (obok Krzyszkowiaka, Chromika, Zimnego i Jochmana).
Trzykrotnie startował w mistrzostwach Europy: w Bernie 1954 był trzynasty w biegu na 10 000 m, w Sztokholmie 1958 zajął 5. miejsce na tym samym dystansie, a w Belgradzie 1962 był dziewiąty w maratonie.
Jedenaście razy zdobywał tytuł mistrza Polski (na biegu na 10 000 m w 1954, 1956, 1957, 1959, 1961 i 1962 oraz w biegach przełajowych).
Kilkakrotnie bił rekordy Polski.

Kazimierz Paździor
(ur. 4 marca 1935 w Radomiu, zm. 24 czerwca 2010 we Wrocławiu) – bokser, jeden z najwybitniejszych polskich pięściarzy.
Zdobywca złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie 1960. Pokonał kolejno: Abdula Karima (Irak), Harry’ego Lempio (NRD), Ahmeda Shokveira (ZRA), obrońcę tytułu mistrzowskiego Richarda McTaggarta (Wielka Brytania) i w finale Sandro Lopopolo (Włochy).
Zawodnik Broni Radom, OWKS Lublin, Legii Warszawa i ponownie Broni Radom.
Mistrz Europy z Pragi 1957. Podczas Mistrzostw Europy w Lucernie 1959 przegrał z późniejszym mistrzem Olli Mäki z Finlandii.
Dwukrotny mistrz Polski (1958 i 1960); wicemistrz z 1957.
W karierze stoczył 194 walki, 179 wygrał, 3 zremisował i 12 przegrał.

Zbigniew Piórkowski
(ur. 2 lipca 1929 w Łodzi, zm. 10 lipca 1994 tamże) – pięściarz.
Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Melbourne w 1956 w wadze średniej
Uczestnik Mistrzostw Europy w Warszawie 1953 i Berlinie Zachodnim 1955.
Reprezentował barwy: OKSW Lublin, CWKS Warszawa, Gwardii Warszawa i Gwardii Łódź.

Ewa Piesiewicz (Rybak)
(ur. 7 maja 1962 w Lubartowie) – sprinterka, lekkoatletka.
Olimpijka z Seulu, gdzie zajęła 6. miejsce w sztafecie 4 x 100 m (43.93)
Zawodniczka Startu Lublin.
Uczestniczka Pucharu Świata, Pucharu Europy i Halowych mistrzostw Europy.
Czterokrotna mistrzyni Polski na otwartym stadionie i dwukrotna halowa mistrzyni kraju.

Elżbieta Porzeca – Nowak
(ur. 27 stycznia 1945 w Lublinie) – siatkarka, ppor MO, .
Brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Meksyku 1968.
Zawodniczka Wisły Kraków.
W latach 1963-1976 156-krotna reprezentantka Polski.

Kazimierza Rykowska
(ur. 27 marca 1933 w Rogienicach koło Łomży, zm. 28 lipca 2012 w Warszawie) – lekkoatletka, dyskobolka.
Olimpijka z Rzymu 1960.
Zawodniczka OWKS Lublin, Legii Warszawa i Gwardii Warszawa.
7-krotna mistrzyni i 7-krotna rekordzistka kraju w rzucie dyskiem (do 53,90 w 1966).

Aleksander Skiba
(ur. 26 lutego 1945 w Rokitowie, zm. 7 września 2000 we Włoszech) – siatkarz.
Olimpijczyk z Meksyku 1968 (5. miejsce).
Zawodnik AZS AWF Warszawa i Legii Warszawa.
210-krotny reprezentant Polski (1967-1976).
Brązowy medalista ME 1967 ze Stambułu, finalista MŚ 1970 w Sofii (5. miejsce) i ME 1971 w Mediolanie (6. miejsce).
2-krotny uczestnik Pucharu Świata w Lipsku (1969) – 8. miejsce i Pradze (1973) – 2. miejsce.

Mariusz Siembida
(ur. 21 marca 1975 w Puławach), pływak, specjalista stylu grzbietowego.
Dwukrotny olimpijczyk (Atlanta 1996, Sydney 2000).
Zawodnik Lublinianki i AZS AWF Gdańsk.
Dwukrotny medalista MŚ na basenie 25-m z Hongkongu (1999: 50 m grzbiet. – srebro, 100 m grzbiet. – brąz).
Dwukrotny mistrz Europy z Rostocku na basenie 25 m (1996: 50 i 100 m grzbiet.),
dwukrotny brązowy medalista ME na basenie 50-m (Sewilla 1997 – sztafeta 4 × 100 m stylem zmiennym; Stambuł 1999 – 50 m st. grzbiet.). Złoty (2001 – 50 m st. grzb.) i brązowy (1997 – 100 m st. grzb.) medalista uniwersjady.

Andrzej Sontag
(ur. 26 kwietnia 1952 w Lublinie) – lekkoatleta, trójskoczek.
Olimpijczyk z Montrealu 1976.
Zawodnik AZS Lublin i Start Lublin.
Brązowy medalista mistrzostw Europy w Rzymie (1974) z wynikiem 16,61 m. 3. miejsce wywalczył również w finale Pucharu Europy w Nicei (1975 – 16,32 m).
Halowy mistrz Polski (1976).

Grzegorz Sposób
(ur. 12 lutego 1976 w Świdniku) – lekkoatleta, skoczek wzwyż.
Olimpijczyk z Aten 2004 – podczas eliminacji Sposobowi pękł but, powodując kontuzję nogi, przez co musiał on wycofać się z dalszej rywalizacji.
Zawodnik Startu Lublin.
Szósty zawodnik mistrzostw świata w Paryżu (2003).
W superlidze Pucharu Europy zajmował 4-krotnie miejsca na podium: 2001 – 2. miejsce (2,23 m), 2002 – 3. miejsce (2,25 m), 2003 – 3. miejsce (2,27 m), 2004 – 2. miejsce (2,32 m). 5-krotny mistrz Polski na stadionie (2001-2002, 2006, 2008-2009), dwukrotny mistrz Polski w hali (2001 i 2010).

Olgierd Stański
(ur. 4 kwietnia 1973 w Siedlcach) –lekkoatleta, dyskobol.
Olimpijczyk z Sydney 2000.
Zawodnik klubów: Wilgi Garwolin, Pogoni Siedlce, AZS-AWF Polkres Biała Podlaska, Żak Biała Podlaska, NKS Namysłów i AZS UMCS Lublin (od 2009).
Puchar Europy, superliga: 3. miejsce 2002 – dysk (60,88 m)
Puchar Europy, I liga: 1. miejsce 2000 – dysk (64,20 m)
Trzykrotny mistrz Polski (1999, 2000 i 2001).

Marek Stępień
(ur. 1 czerwca 1964 w Kraśniku) –szermierz.
Olimpijczyk z Barcelony 1992.
Zawodnik FKL Stal Kraśnik, Legii Warszawa, AZS AWF Warszawa.
Indywidualny mistrz Polski w latach 1989, 1990.
Drużynowy mistrz Polski w roku 1991 z AZS AWF Warszawa.
Uczestnik mistrzostw świata w Denver (1989), Lyonie (1990), Atenach (1994).
Uczestnik mistrzostw Europy w roku 1991 w Wiedniu.
Uczestnik letnich uniwersjad w Duisburgu (1989) i Sheffield (1991).
Na igrzyskach w Barcelonie wystartował w trunieju drużynowym szpadzistów (partnerami byli: Maciej Ciszewski, Witold Rajmund Gadomski, Sławomir Nawrocki, Sławomir Zwierzyński). Polska drużyna zajęła 12. miejsce.

Maria Śliwkowa
(ur. 7 grudnia 1935 w Biłgoraju, zm. 30 marca 1997 we Wrocławiu) – siatkarka.
Brązowa medalistka olimpijska z Tokio 1964.
Zawodniczka Kolejarza Wrocław i Gwardii Wrocław.
W reprezentacji Polski w latach 1957-1964 wystąpiła 118 razy.
Z reprezentacją brała udział także w mistrzostwach świata w 1962 (brązowy medal), zdobyła srebro (1963) i brąz (1958) mistrzostw Europy.

Dariusz Świerczewski
(ur. 22 lutego 1936 w Lublinie, zm. 9 lutego 2005 w Warszawie) –koszykarz.
Olimpijczyk z Rzymu 1960 (7 miejsce).
Zawodnik Lecha Poznań.
W roku 1958 jako koszykarz Lecha Poznań zdobył tytuł mistrza Polski. W drużynie narodowej rozegrał 29 spotkań podczas których zdobył 130 punktów.

Anna Uryniuk
(ur. 8 lutego 1974 we Włodawie) –pływaczka.
Olimpijka z Barcelony 1992, Atlanty 1996 i Sydney 2000.
Zawodniczka Wisły Puławy.
Na igrzyskach w Barcelonie wystartowała na dystansie 100 metrów stylem motylkowym zajmując 22. miejsce oraz 200 metrów stylem motylkowym zajmując 12. miejsce.
Na igrzyskach w Atlancie wystartowała na dystansie 100 metrów stylem motylkowym zajmując 21. miejsce oraz 200 metrów stylem motylkowym zajmując 12. miejsce.
Na igrzyskach w Sydney wystartowała na dystansie 200 metrów stylem motylkowym zajmując 26. miejsce oraz w sztafecie 4 x 100 metrów stylem zmiennym (partnerkami były Aleksandra Miciul, Alicja Pęczak Otylia Jędrzejczak). Polska sztafeta zajęła 12. miejsce.
Trzykrotna uczestniczka Mistrzostw Świata i pięciokrotny występ w Mistrzostwach Europy.

Tomasz Wójtowicz
(ur. 22 września 1953 w Lublinie) –siatkarz.
Dwukrotnie występował na igrzyskach olimpijskich: w Montrealu (1976 – złoty medal) i Moskwie (1980 – 4. miejsce).
Zawodnik MKS Lublin i AZS Lublin, Avii Świdnik,  Legii Warszawa, Edilcuoghi Sassuolo, Santal Parma, Granarolo Ferrara, Familia Città di Castello.
2-krotny mistrz Polski 1982, 1983 i wicemistrz 1981 z Legią Warszawa oraz 3-krotny brązowy medalista: 1976 (Avia Świdnik) i 1978, 1980 (Legia Warszawa).
W jego klubowych osiągnięciach jest także Klubowy Puchar Europy Siatkarzy, jako owoc 8-letnich występów we Włoszech, w Santalu Parma (1985).
W barwach narodowych rozegrał 325 spotkań (1973–1984) zdobywając m.in.: tytuł mistrza świata w Meksyku (1974) i 2-krotnie miejsce w finałach MŚ 1978 w Rzymie (8. miejsce) i 1982 w Buenos Aires (6. miejsce) oraz 4 srebrne medale w ME w Belgradzie (1975), Helsinkach (1977), Paryżu (1979) i Berlinie (1983, najlepszy atakujący). Był także 3-krotnym uczestnikiem Pucharu Świata: w Pradze (1973) – 2. miejsce, w Tokio (1977) – 4. miejsce i ponownie w Tokio (1981) – 4. miejsce.

Małgorzata Wysocka
(ur. 15 czerwca 1979 w Toruniu), kolarska.
Uczestniczka IO w Atenach w 2004, zajmując 27 miejsce w kolarstwie szosowym z czasem 3:25:24.
Zawodniczka MKS Start Peugeot Lublin.
Mistrzyni Polski w jeździe indywidualnej na czas z 2004.

Józef Zagor
(ur. 16 listopada 1940 w Derle), jeździec.
Na igrzyskach olimpijskich w roku 1980 w Moskwie na koniu Helios zajął 10. miejsce w konkursie indywidualnym ujeżdżenia, a w konkursie drużynowym wraz z Elżbietą Morciniec i Wandą Wąsowską Polska zajęła 4. miejsce.
Zawodnik Lubelskiego Klubu Jeździeckiego, Legii Warszawa, LZS Rzeczna i Nadwiślanina Kwidzyn.
Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski na koniu Helios.

Marian Zieliński
(ur. 24 grudnia 1929 w Chełmie, zm. 13 października 2005 w Warszawie) – sztangista.
Był trzykrotnym brązowym medalistą olimpijskim.
Podczas olimpiady w Melbourne 1956 zdobył medal jako pierwszy polski ciężarowiec z wynikiem 335 kg (w wadze piórkowej do 60 kg).
Na igrzyskach w Rzymie 1960 był czwarty w wadze lekkiej do 67,5 kg,
Na dwóch kolejnych olimpiadach (w Tokio 1964 i Meksyku 1968) trzeci w wadze lekkiej (za Waldemarem Baszanowskim) – oba razy z wynikiem 420 kg.
Reprezentował barwy Legii Warszawa.
Dwukrotnie był mistrzem świata: w 1959 w wadze piórkowej i w 1963 w wadze lekkiej.
W latach 1965 i 1966 był wicemistrzem świata, a w latach 1961 i 1962 – brązowym medalistą (wszystko w wadze lekkiej).
Trzykrotnie zdobywał tytuł mistrza Europy: w 1959 w wadze piórkowej oraz w 1960  i w 1963 w wadze lekkiej.
Dwukrotny wicemistrz Europy (1966 i 1968 w wadze lekkiej), czterokrotny brązowy medalista (1956 w kat. piórkowej oraz 1957, 1961 i 1962 w kat. lekkiej).
Siedmiokrotny mistrz Polski: w 1954 i 1958 w wadze piórkowej oraz w 1959, 1960, 1961, 1962 i 1966 w wadze lekkiej.Kilkakrotnie bił rekordy świata, w tym w trójboju w wadze lekkiej wynikiem 417,5 kg (w 1963).

Władysław Żmuda
(ur. 6 czerwca 1954 w Lublinie) – piłkarz.
Zdobywca srebrnego medale olimpijskiego w Montrealu 1976.
Zawodnik klubów: Motor Lublin, Gwardia Warszawa, Śląsk Wrocław, Widzew Łódź, Hellas Werona, Cosmos Nowy Jork, US Cremonese.
Na boisku występował w formacji obronnej.
Trzykrotny mistrz Polski (w 1977 ze Śląskiem, w 1981 i 1982 z Widzewem).
W reprezentacji Polski od 1973 do 1986 (91 meczów i 2 gole – to szósty wynik w klasyfikacji).
Czterokrotnie brał udział w Mistrzostwach Świata w piłce nożnej (1974 – srebrny medal za 3. miejsce oraz nagroda najlepszego młodego zawodnika Mundialu, 1978, 1982 – srebrny medal za 3. miejsce i 1986).
Do Żmudy należy rekord występów wśród polskich piłkarzy występujących na MŚ – aż 21 gier w czterech kolejnych finałach (do 1998 roku był to 2 wynik po Uwe Seeler z RFN).

Nie znaleziono
Paweł Markiewicz

Paweł Markiewicz

Historyk, archiwista, dziennikarz. Doktorant w Zakładzie Historii Społecznej XX wieku na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Zapalony działacz Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu i Akademickiego Związku Sportowego.
Doświadczenie zdobywał uczestnicząc aktywnie w życiu organizacjach studenckich i młodzieżowych. Zaangażowany w realizację pasji jaką jest organizacja spotkań koncertów, debat, szkoleń, warsztatów, konferencji.

Współpracownik agencji reklamowych, eventowych, firm szkoleniowych.

Zainteresowania historyczne: życie codzienne okresu PRL, historia sportu, historia muzyki rockowej.
Paweł Markiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *