Korkotrampki „Hek”

W posiadaniu Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu znalazły się ostatnio legendarne gumowe korkotrampki „Hek”. 

Któż z nas w dzieciństwie nie grał lub nie pragnął grać w „nogę” w takich właśnie butach..

Korkotrampki – buty piłkarskie „Hek” były idealnym rozwiązaniem dla początkujących adeptów sztuki futbolu. Mocne, tekstylne wykonanie z połączeniu z lekką gumową, laną podeszwą umożliwiały swobodne poruszanie się na boisku jednocześnie zapewniając względne bezpieczeństwo w przypadku faulu na innych zawodnikach. Tyle teorii, a jak to wyglądało w praktyce? Sami wiecie najlepiej..

Kilkanaście lat temu wielu przyszłych piłkarzy nie mogło mówić o sobie jak o nadziejach futbolu, jeżeli nie posiadali popularnych „lanek”. .Gumowe buty zarówno „Hek’i” jak i najbardziej popularne wówczas „Stomile” stanowiły oczywisty warunek uczestnictwa w piłkarskich bojach. Dziś wielu niedoszłych piłkarzy, których marzenia o futbolowej karierze zakończyły się na grze w lokalnym klubie zdaje sobie pytanie, czy tego rodzaju obuwie sportowe pomagało w strzelaniu pięknych bramek, czy raczej w nim przeszkadzało..

Author: Paweł Markiewicz

Historyk, archiwista, dziennikarz. Doktorant w Zakładzie Historii Społecznej XX wieku na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Zapalony działacz Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu i Akademickiego Związku Sportowego. Doświadczenie zdobywał uczestnicząc aktywnie w życiu organizacjach studenckich i młodzieżowych. Zaangażowany w realizację pasji jaką jest organizacja spotkań koncertów, debat, szkoleń, warsztatów, konferencji. Współpracownik agencji reklamowych, eventowych, firm szkoleniowych. Zainteresowania historyczne: życie codzienne okresu PRL, historia sportu, historia muzyki rockowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *