Kolekcja fotografii drużyn piłkarskich z całego świata Jacka Kosierba

Oryginalną i ciekawą pasją Jacka Kosierba jest kolekcjonowanie zdjęć drużyn piłkarskich z całego świata. W swoich zbiorach świdniczanin ma już 10000 fotografii z 250 krajów! Kolekcja jest specyficzna, ponieważ trafia do niej tylko jedno zdjęcie klubu czy reprezentacji. Oczkiem w głowie są te, przedstawiające egzotyczne zespoły narodowe.

Jacek Kosierb tak mówi o swojej kolekcji: – Uważam, że każdy powinien mieć jakieś hobby, które byłoby odskocznią od codziennych problemów. W moim przypadku jest to kolekcja zdjęć drużyn piłkarskich z całego świata. Kolekcja niezwykła, bowiem – jak zdążyłem się zorientować – jedyna taka w Polsce. Zaczęło się banalnie od plakatu reprezentacji naszego kraju, która w 1982 roku na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii zdobyła trzecie miejsce. Wówczas jako ośmiolatek wyciąłem zdjęcie z tygodnika „Piłka Nożna” i powiesiłem nad łóżkiem, na modnej w tamtych czasach, słomiance. Tak to się zaczęło. Wysyłałem listy do klubów sportowych i federacji narodowych z prośbą o pamiątki. Pamiętam, że pierwszą odpowiedź dostałem z Werderu Brema. Od prezesa federacji Sudanu dostałem list i gustowny medal. Oba przechowuję do dziś. Były giełdy kolekcjonerskie i wymiana korespondencyjna z kolegami z całego kraju.

Rewolucja w powiększaniu kolekcji przyszła wraz z erą internetu. Jacek Kosierb za pomocą poczty elektronicznej nawiązał kontakty z ludźmi z całego świata. Zapisał się do Polskiego Klubu Kolekcjonerów Pamiątek Sportowych oraz międzynarodowej organizacji Soccer Memorabilia Collectors Internacional.

– Ktoś kilka miesięcy temu zapytał, przy okazji moich czterdziestych urodzin, co dalej z kolekcją? Odpowiedziałem bez wahania, że teraz mój cel to 50000 zdjęć na pięćdziesięciolecie!!! – powiedział Jacek Kosierb.

NiueNajwięcej radości sprawia kolekcjonerowi odnajdywanie zdjęć drużyn z terenu Oceanii. Ponad dziesięć lat starał się o zdjęcie reprezentacji Niue – malutkiej wyspy na Pacyfiku. Zespół narodowy zebrał się tylko raz w 1983 roku i rozegrał dwa oficjalne mecze na South Pacific Games w Samoa. Jak napisał w meilu ówczesny kapitan drużyny Deve Talagi, przegrali te spotkania z kretesem aż 0:14 i 0:19… W końcu, w grudniu ubiegłego roku, między innymi dzięki kontaktom na Facebooku, udało się skompletować podobizny podstawowej jedenastki. Zdjęcie reprezentacji Niue jest numerem 10000 w kolekcji!

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW 2005 roku Jacek Kosierb nawiązał kontakt z Ibrahimem Macrae – trenerem reprezentacji Wysp Kokosowych w piłce nożnej. Drużyna właśnie szykowała się do piątego w historii dwumeczu w ramach Inter Island Cup z reprezentacją Wyspy Bożego Narodzenia. Kolekcjoner poprosił o zdjęcie. Okazało się, że do tej pory drużyna nie robiła grupowej fotografii. Kiedy kilka dni przed meczem otrzymali nowiutkie, żółto-niebieskie stroje, specjalnie dla świdniczanina, stanęli do wspólnej fotografii. Jest to jeden z „białych kruków” w kolekcji.

Footbal Club de Ouani (Komory)Kolekcja Jacka Kosierba jest podzielona na trzy koszyki. W pierwszym znajdują się fotografie reprezentacji, w drugim drużyn klubowych zagranicznych, a w trzecim drużyn klubowych polskich. Jak się okazuje w piłkę nożną grają w każdym zakątku świata, nawet na Komorach, wyspie leżącej u południowo-wschodnich wybrzeży kontynentu afrykańskiego. Na zdjęciu drużyna: Footbal Club de Ouani (Komory).

Author: Paweł Markiewicz

Historyk, archiwista, dziennikarz. Doktorant w Zakładzie Historii Społecznej XX wieku na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Zapalony działacz Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu i Akademickiego Związku Sportowego. Doświadczenie zdobywał uczestnicząc aktywnie w życiu organizacjach studenckich i młodzieżowych. Zaangażowany w realizację pasji jaką jest organizacja spotkań koncertów, debat, szkoleń, warsztatów, konferencji. Współpracownik agencji reklamowych, eventowych, firm szkoleniowych. Zainteresowania historyczne: życie codzienne okresu PRL, historia sportu, historia muzyki rockowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *