Józef Lambert

 Józef z zawodu był nauczycielem wychowania fizycznego i stąd jego zainteresowanie sportem, w bardzo szerokim znaczeniu.

Był ciężarowcem, cyklistą, gimnastykiem. Aktywnie pracował w Lubelskim Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”. Uwielbiał kolarstwo. Jazdę na rowerze traktował jako doskonałą formę spędzania wolnego czasu. Zamiłowaniem do sportu, a zwłaszcza kolarstwa, zaszczepił m. in. swojego syna Tadeusza.

Józef Lambert uprawiał sport do późnych lat swojego życia. Miał też niemałe zasługi w organizowaniu ruchu kolarskiego w regionie, gdzie organizował liczne wyścigi na szosie i cyklodromie. Był sędzią kolarskim i jednym z organizatorów I Biegu Dookoła Polski w 1928 r., którego pierwszy etap z Warszawy kończył się w Lublinie. Przedwojenne wyścigi kolarskie dookoła Polski to dzisiaj organizowane rokrocznie Tour de Pologne. Redakcja „Przeglądu Sportowego” i Towarzystwo Cyklistów w Warszawie jako podziękowanie za prace przy organizacji tego biegu wręczyły Józefowi Lambertowi medal pamiątkowy I Biegu Dookoła Polski.

Author: Paweł Markiewicz

Historyk, archiwista, dziennikarz. Doktorant w Zakładzie Historii Społecznej XX wieku na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Zapalony działacz Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu i Akademickiego Związku Sportowego. Doświadczenie zdobywał uczestnicząc aktywnie w życiu organizacjach studenckich i młodzieżowych. Zaangażowany w realizację pasji jaką jest organizacja spotkań koncertów, debat, szkoleń, warsztatów, konferencji. Współpracownik agencji reklamowych, eventowych, firm szkoleniowych. Zainteresowania historyczne: życie codzienne okresu PRL, historia sportu, historia muzyki rockowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *