Historia rugby w Polsce

Rugby w Polsce ma historię równie bogatą i piękną co pozostałe gry zespołowe. Jaka jest jego historia i kto grał jako w rugby jako pierwszy? O tym w tekście Macieja Powały – Niedźwiedzkiego. 

Francuz Loyos van Lee autor książki „Le Rugby” podaje, że pierwszym Polakiem grającym w rugby był Aleksander Sienkiewicz – syn noblisty Henryka Sienkiewicza (w rzeczywistości był on siostrzeńcem wielkiego pisarza). Występował w barwach paryskich klubów Racing Club de France i Olympique. Był okazałym mężczyzną, ważył ponad 100 kilogramów i grał w II linii młyna.

09.07.1922 Lwów ZS Orzeł Biały Warszawa Czarni – ZS Orzeł Biały Warszawa Biali 6:3 (3:0)

Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu niepodległości do Polski zaczęły napływać rzesze repatriantów, a wraz z nimi (oraz misjami wojskowymi z Francji) przybyli sympatycy rugby. Głównym inicjatorem był Francuz Louis Amblard (profesor języków obcych), który w 1921 roku założył w Warszawie pierwszy klub – Orzeł Biały. W sukurs Ambladrowi pośpieszyli oficerowie francuscy.

Pierwszy oficjalny mecz z udziałem publiczności rozegrano 9.07.1922 na boisku LKS „Pogoń” Lwów. Grały dwie drużyny Orła Białego, jedną nazwano „czarnymi” (złożoną głównie z zawodników francuskich), drugą „białymi” (wystąpili w niej gracze polscy). Wygrali „czarni” 6:3. Sędzią tego historycznego spotkania był Francuz Robineau. W 1928 roku ustała działalność klubów, a w 1929 ukazały się ostatnie wzmianki w prasie.

W 1954 roku Franciszek Liszka, przedwojenny gracz rugby, zorganizował w Murckach pierwszą drużynę rugby, na początku 1955 roku w Katowicach powstał drugi zespół założony przez Ramona Torrentsa, który przed przyjazdem do Polski grał w rugby w Hiszpanii. Informacja o powstaniu drużyn zainspirowała dziennikarzy: Wojciecha Giełżyńskiego z „Dookoła Świata” i Andrzeja Karpińskiego ze „Sportowca” do powtórnego rozpropagowania tej dyscypliny w kraju. Pomysł spodobał się ówczesnym władzom GKKF, a efektem było rozporządzenie Włodzimierza Reczka z 14 grudnia 1955 o wprowadzeniu rugby w poczet oficjalnie uprawianych w Polsce dyscyplin i włączeniu jej do zakresu kompetencji wydziału IX Departamentu Wyszkolenia Sportowego GKKF. Polski Związek rugby powstał 9 września 1957 r.

autorem tekstu jest Maciej Powała – Niedźwiedzki

Author: Paweł Markiewicz

Historyk, archiwista, dziennikarz. Doktorant w Zakładzie Historii Społecznej XX wieku na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Zapalony działacz Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu i Akademickiego Związku Sportowego. Doświadczenie zdobywał uczestnicząc aktywnie w życiu organizacjach studenckich i młodzieżowych. Zaangażowany w realizację pasji jaką jest organizacja spotkań koncertów, debat, szkoleń, warsztatów, konferencji. Współpracownik agencji reklamowych, eventowych, firm szkoleniowych. Zainteresowania historyczne: życie codzienne okresu PRL, historia sportu, historia muzyki rockowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *