Henryk Maciąg

MACIAG2Henryk Maciąg – zawodnik Startu Lublin, średniodystansowiec, rewelacja sezonu 1963. Trenował pod okiem Mirosława Tucewicza.
Minimum uprawniające do startu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (1964 r.) w biegu na 800m wynosiło 1.48,5 min. Na rok przed igrzyskami Henryk Maciąg uzyskał na tym dystansie czas 1.50,0. Był Mistrzem Polski (Bydgoszcz) na 800 m. Dystans ten pokonał w czasie 1.51,0 min (rekord okręgu). Wygrał ten bieg po bardzo zaciętej walce, wyprzedzając zaledwie o 0,1 sekundy  Remigiusza Reszczyńskiego. Tytuł wywalczył po powrocie z wojska. Służbę wojskową odbył trenując w Legii Warszawa. W międzypaństwowym meczu z Włochami w Krakowie pobił rekord życiowy i zarazem rekord okręgu, osiągając czas 1.50,0 min. Był pierwszy w tabelach 10 najlepszych wyników sezonu na Lubelszczyźnie na 200 m (22,2 sek.), 400 m (48, 3 sek.) i 800 m (1.50,0 min.).

Author: Paweł Markiewicz

Historyk, archiwista, dziennikarz. Doktorant w Zakładzie Historii Społecznej XX wieku na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Zapalony działacz Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu i Akademickiego Związku Sportowego. Doświadczenie zdobywał uczestnicząc aktywnie w życiu organizacjach studenckich i młodzieżowych. Zaangażowany w realizację pasji jaką jest organizacja spotkań koncertów, debat, szkoleń, warsztatów, konferencji. Współpracownik agencji reklamowych, eventowych, firm szkoleniowych. Zainteresowania historyczne: życie codzienne okresu PRL, historia sportu, historia muzyki rockowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *