Gala Akademickiego Związku Sportowego 2013

18 października 2013 roku w lubelskiej Hali Globus, odbyła się Gala Akademickiego Związku Sportowego podsumowującą działalność AZS w roku akademickim 2012/ 2013. 

Gala Akademickiego Związku Sportowego jest tradycyjnym spotkaniem przedstawicieli Zarządu Głównego AZS, Klubów Środowiskowych i Klubów Uczelnianych, organizowanym by uroczyście podziękować zawodnikom, przedstawicielom uczelni wyższych, przy których kluby funkcjonują oraz wszystkim osobom, które w ubiegłym roku akademickim rozsławiały biało-zielone barwy „Azetesiaków”. Tegoroczna gala odbyła się w Hali Sportowej „Globus” w Lublinie, ponieważ w bieżącym roku Klub Środowiskowy AZS Lublin obchodzi swoje dziewięćdziesięciolecie.

Gala rozpoczęła się od nostalgicznej, filmowej podróży w czasie, podczas której uczestnicy mieli okazję, poznać najważniejsze postacie w historii lubelskiego sportu akademickiego m. in. Lucjana Piątka i Andrzeja Sontaga.
Przyznano wyróżnienia:
– trenera wszech czasów AZS Lublin dla Wiesława Golińskiego 
– zawodnika wszech czasów AZS Lublin dla Andrzeja Sontaga, Kingi Kłosińskiej oraz Arkadiusza Godela.
Wyróżnienie odebrał również Jego Magnificencja Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski.  

Następnie nadeszła chwila, na którą czekali zgromadzeni na sali uczestnicy Gali – oficjalne podsumowanie ostatniego sezonu oraz przyznanie nagród najlepszym klubom i stypendiów najlepszym sportowcom. Nagrody przyznawane były według typów uczelni. Podzielono je na: uniwersytety, politechniki, uczelnie medyczne, społeczno-przyrodnicze, państwowe wyższe szkoły zawodowe i akademie wychowania fizycznego. W kategorii „uniwersytety” zaszczytne trzecie miejsce zajął Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, co jest niewątpliwym sukcesem zawodników i trenerów AZS UMCS. Naszą Alma Mater wyprzedziły jedynie Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Warszawski, natomiast w kategorii uczelni społeczno-przyrodniczych trzecią lokatę zajął Uniwersytet Przyrodniczy z Lublina, za Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie i Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Ogłoszono także klasyfikacje generalną Klubów Uczelnianych AZS za rok akademcki 2012/2013:
I. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
II. Uniwersytet Warszawski
III. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
IV. Politechnika Gdańska
V. Politechnika Śląska w Katowicach
VI. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
VII. Politechnika Poznańska
VIII. Politechnika Łódzka
IX. Politechnika Warszawska
X. Uniwersytet Warmiński-Mazurski w Olsztynie.

Po części oficjalnej, nadszedł czas na zabawę, która trwała do późnych godzin nocnych.

Lubelskie Centrum Dokumentacji Historii Sportu wniosło także swój wkład w tę uroczystość.
Autorem wystawy „90 lat AZS w Lublinie” jest nasz współpracownik — Krzysztof Basiński.

Niżej przedstawiamy fotograficzną relację z Gali.

Wystawa autorstwa Krzysztofa Basińskiego.

Author: Paweł Markiewicz

Historyk, archiwista, dziennikarz. Doktorant w Zakładzie Historii Społecznej XX wieku na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Zapalony działacz Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu i Akademickiego Związku Sportowego. Doświadczenie zdobywał uczestnicząc aktywnie w życiu organizacjach studenckich i młodzieżowych. Zaangażowany w realizację pasji jaką jest organizacja spotkań koncertów, debat, szkoleń, warsztatów, konferencji. Współpracownik agencji reklamowych, eventowych, firm szkoleniowych. Zainteresowania historyczne: życie codzienne okresu PRL, historia sportu, historia muzyki rockowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *