Redakcja LCDHS

Boks w okupowanym Lublinie

19 października 2013

Pod koniec II wojny światowej, w dniu 25 czerwca 1944 r., w okupowanym przez Niemców Lublinie odbył się mecz bokserski między pięściarzami Lublina i Warszawy. Na ringu zbudowanym w kinie „Apollo”, przy wypełnionej widowni, rozegrano pojedynki w pięciu kategoriach wagowych (muszej, piórkowej, lekkiej, półśredniej i średniej). Zywciężyli reprezentanci Warszawy, którzy wygrali dwie walki, jedną zakończyli remisem, a tylko jedną przegrali. Najlepszym bokserem występującym w barwach Lublina okazał się Stanisław Zalewski – późniejszy współpracownik trenera Feliksa Stamma.

Tak Stanisław Zalewski wspomina to wydarzenie: Strona techniczna imprezy pozostawiała dużo do życzenia. Ring prowizorycznie urządzony bez specjalnego umocowania lin, bez maty, bez miękkich narożników mógł być przyczyną poważnych następstw dla zdrowia zawodników. Organizatorem meczu był znany stołeczny aktor Antoni Jaksztas, który razem z kuzynem prowadzącym kawiarnię w Lublinie, znanym wyłącznie sobie sposobem uzyskali zgodę Niemców. (…) Nie miałem już wtedy powrotu do mojego Lublina. Przebywałem w Zemborzycach, pasąc krowy. Tam też dowiedziałem się o planowanym na jeden z majowych dni 1944 roku meczu bokserskim Warszawa-Lublin  [mecz odbył się  25 czerwca 1944 r., przyp. E. Z.]. Przyszedłem do Lublina pieszo i zgłosiłem się do szatni kina „Apollo” przed samym meczem. Uzgodniliśmy, że zmierzę się ze Śmiechem. (…) Wygrałem walkę i natychmiast uciekłem z sali, bo bałem się aresztowania. Byłem niepocieszony, że muszę wracać. Chciałem przecież oglądać zawody do końca i znać wynik spotkania. (Cytat za: M. Maj, Ring wolny. Fotobiografia Stanisława Zalewskiego legendy polskiego boksu, Lublin 2013, s. 41, 43).

Zakaz działaności organizacji polskich na ziemiach wcielonych do III Rzeszy i w Generalnym Gubernatorstwie objął również organizacje sportowe, jednak końcowa faza wojny skłaniała Niemców do ustępstw wobec mieszkańców terenów okupowanych. Jedną z takich koncesji była zgoda na organizację większych imprez sportowych. Mecz rewanżowy Warszawa-Lublin zapowiedziany na 6 sierpnia 1944 – wobec rozwoju wydarzeń na froncie wschodnim i wybuchu powstania warszawskiego – nigdy się nie odbył.

Żródła: Warszawa-Lublin 6:4. Pierwszy bokserski mecz międzymiastowy. „Nowy Głos Lubelski”, nr 151, 28 czerwca 1944; J. Kasperek, Kronika wydarzeń w Lublinie w okresie okupacji hitlerowskiej, wyd. 2,  Lublin 1989, s.253; P. Boroń, Pięściarze walczyli w kinie „Apollo”, „Gazeta Wyborcza”, 26-27 czerwca 2004, s. 16; M. Maj, Ring wolny. Fotobiografia Stanisława Zalewskiego legendy polskiego boksu, Lublin 2013, s. 41-43.

Zobacz także: