Redakcja LCDHS

Apel Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu!

20 stycznia 2015

Szanowni Państwo, miło nam poinformować, iż pojawiła się szansa na dodruk „Bibliografii historii lubelskiego sportu”.

TIMG_6814a zawierająca ok. 800 informacji bibliograficznych
o publikacjach na temat dziejów sportu lubelskiego
(w szerokim rozumieniu tego słowa, a zatem Lubelszczyzny także) praca ukazała się dzięki finansowemu wsparciu władz Miasta Lublin na przełomie 2013 i 2014 roku. 

Jej podstawowym zadaniem była i pozostaje promocja studiów historycznych nad mocno zaniedbanym obszarem badań (ciągle brakuje w tym zakresie syntetycznych prac monograficznych!). Pierwsza edycja ukazała się ledwie
w 150 egzemplarzach
i wzbudziła spore zainteresowanie zarówno wśród profesjonalnych historyków, pasjonatów dziejów lokalnego sportu,
jak i regionalistów. Egzemplarze „Bibliografii” znalazły się w bibliotekach wszystkich polskich uniwersytetów i Akademii Wychowania Fizycznego. Publikacja została nawet zgłoszona na konkurs „Książka roku 2013” organizowany cyklicznie przez WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

Nie oznacza to, że „Bibliografii” trafiła „pod strzechy”… Jako autorzy „Bibliografii” mamy też świadomość wielu pojawiających się w tej publikacji – z różnych powodów
– luk i zaniechań. Aby ustrzec się wszelkich błędów i uchybień w wydaniu rozszerzonym i uzupełnionym, pragniemy zaapelować zwłaszcza do wszystkich regionalistów i amatorów historii sportu o przekazywanie nam drogą mailową (slapekdariusz@gmail.com; pawel.markiewicz@historiasportu.umcs.lublin.pl) informacji o publikacjach, które, pominięte w pierwszej edycji „Bibliografii”, ukazały się w trudnej do „rozpoznania” prasie lokalnej (np. „Nestor” w Krasnymstawie, „Panorama Żółkiewska”, „Lubartowiak” etc.) oraz jako części, rozdziały w monografiach dziejów miast i gmin Lubelszczyzny (np. wydawane okazjonalnie bez numeru ISBN).

Umieszczenie informacji o tych publikacjach nie tylko podniesie walory „Bibliografii”,
ale też stanowić będzie znakomitą promocję lokalnych środowisk badaczy dziejów sportu.

Zobacz także: