Redakcja LCDHS

Tadeusz Lambert

21 lipca 2015

Tadeusz Lambert (1906 – 1986)  syn znanego lubelskiego sportowca i działacza Józefa Lamberta.

Z zawodu ekonomista-handlowiec. Ukończył Szkołę Handlową im. Vetterów w Lublinie. Zamiłowanie do sportu, a przede wszystkim do kolarstwa, odziedziczył po swoim ojcu, Józefie Lambercie, znanym w międzywojennym Lublinie miłośnikowi sportu i organizatorowi ruchu sportowego, a zwłaszcza kolarstwa. Tadeusz od najmłodszych lat jeździł na rowerze.

Mając już na swoim koncie znaczące sukcesy w wyścigach szosowych i na torze wziął udział w I Biegu Dookoła Polski 7-16.09.1928 r. Startował z numerem 37 i reprezentował Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Lublinie. W klasyfikacji ostatecznej zajął dopiero 38 miejsce, ale jechał w wyścigu poważnie kontuzjowany. Na jednym z etapów pomagając koledze przy zakładaniu dętki i opony został boleśnie uderzony w splot słoneczny. Z bólem cały wyścig ukończył. Otrzymał nagrodę fair play.

Tadeusz Lambert uczestniczył też w licznych wyścigach na torze w Lublinie. Odnosił tu znaczące sukcesy, czego dowodem może być zdobyty na własność, po trzech zwycięstwach, okolicznościowy puchar. W jego kolekcji znalazły się też liczne medale – nagrody za zwycięstwa i udział w wyścigach organizowanych na terenie woj. lubelskiego.