Redakcja LCDHS

O cyklodromie pana Służewskiego

7 lutego 2014

Początki sportu kołowego w naszym mieście należy datować na rok 1888. Jako pionier w tym kierunku występuje wówczas p. Służewski, który w urządzonym przez siebie cyklodromie przy rogatce Warszawskiej udzielał nauki jazdy na bicyklach i urządzał zabawy publiczne.

Pan Służewski pochodził z Warszawy. W kwietniu 1888 roku przyjechał do Lublina, aby rozejrzeć się w warunkach do założenia klubu cyklistów. Miejsce na cyklodrom obrano w pobliżu miejskiego parku. Już w maju pan Służewski przyjechał do miasta, przywożąc ze sobą jedno i dwukołowe „rumaki” do nauki jazdy. Z tego co donosiła w tym czasie „Gazeta Warszawska” chętnych do nauki nie brakowało. Przy cyklodromie zbierali się osobnicy w wieku różnorodnym. Od małych dzieci aż po osoby dorosłe.  Wśród nich najwięcej było mężczyzn, chodź znalazło się też kilka amatorek nowego sportu.

Codziennie w godzinach popołudniowych, przy dźwiękach orkiestry można było podziwiać popisy tych studiów. Co dwa tygodnie urządzano też wyścigi dzieci, co cieszyło się niemałą publicznością.

Jednakże po pewnym czasie liczba jeżdżących była coraz mniejsza i cyklodrom p. Służewskiego po niedługim istnieniu został zamknięty.

Źródła:

Gazeta Warszawska, 1888 nr 110, 143, 163.

Cyklista. Tygodnik Ilustrowany Sportowi Cyklowemu Poświęcony, 1897 nr  1.

Zobacz także: