Redakcja LCDHS

Himalaje Lahul 1973 – wyprawa Lubelskiego Klubu Wyskogórskiego

16 października 2013

Pod koniec lat 60. i na początku lat 70. ubiegłego wieku członkowie Lubelskiego Klubu Wysokogórskiego podejmowali wyprawy m. in. w polskie i słowackie Tatry, w Alpy i Pireneje oraz w góry Mongolii. Uczestniczyli też w krakowsko-wrocławskiej ekspedycji w Hindukusz Wysoki.

W lipcu 1973 zorganizowano wyprawę w Himalaje Zachodnie w rejon Lahul (Indie). Dwunastoosobową wyprawą kierował Zbigniew Stepek – dziennikarz rozgłośni lubelskiej. W ekspedycji uczestniczyli: Zdzisław J. Czarnecki, Tadeusz Śmieciuszewski, Andrzej Grzązek (lekarz), Andrzej Klimowicz (lekarz), Andrzej Kucyper, Zygmunt Nasalski, Andrzej Rządkowski, Edward Zawadzki, Teresa Rubinowska z Kielc oraz Jan Kubit i Józef Płonka z Rzeszowa. Po trwającej miesiąc lądowej podróży przez ZSRR, Afganistan i Pakistan lubelska wyprawa dotarła do Indii.

Trudna sytuacja na granicy indyjsko-chińskiej uniemożliwiła realizację pierwotnego celu wyprawy, jakim było rozpoznanie otoczenia lodowca Bara Shigri i wejście na szczyt Parvati (6633 m). Władze indyjskie zaakceptowały ostatecznie eksplorację rejonu lodowca Batal z dwoma dziewiczymi szczytami, liczącymi ponad 6000 m, oznaczonymi jako CB 12 i CB 13A. Główny obóz ekspedycji znajdował się na wysokości 4200 m w dolinie rzeki Chandra. Stamtąd, w trudnych warunkach technicznych i pogodowych, podjęto udaną próbę zdobycia szczytu CB 13A (6150 m). Dokonała tego grupa pod kierunkiem Zdzisława J. Czarneckiego w dniu 16 sierpnia 1973 roku.

Dzień później, 17 sierpnia, kierownik wyprawy Andrzej Stepek i Andrzej Grzązek, schodząc ze zbocza po przygotowaniu poręczy, ułatwiających planowane wejście na szczyt CB 12, zginęli pod lawiną wielkich brył lodowych. Ciał lubelskich himalaistów nigdy nie odnaleziono. Tragiczny los członków wyprawy upamiętnia kamień z inskrypcją nad brzegiem rzeki Chandra. Pamiątką po tych wydarzeniach jest także piosenka „Cień wielkiej góry” nagrana w lubelskim studiu radiowym przez „Budkę Suflera”.

Przyczyny tragedii były szeroko dyskutowane w prasie. Pamięć o wyprawie z 1973 roku wciąż jest żywa. W sierpniu 2008 członkowie Medycznego Klubu Turystycznego zorganizowali sześcioosobową ekspedycję, której trasa prowadziła śladami lubelskich himalaistów sprzed 35 lat. W kwietniu i maju 2009 roku Muzeum Lubelskie w Lublinie i Medyczny Klub Turystyczny zorganizowały na zamku lubelskim wystawę fotograficzną „Himalaje Lahul. Wyprawy Lubelskie 1973-2008” opowiadającą o obu lubelskich wyprawach.

Źródło: Z. Nasalski, Himalaje Lahul. Wyprawy lubelskie 1973-2008, Zamek Lubelski kwiecień-maj 2009, [Lublin 2009].

Zobacz także: