Bibliografia lubelskiego sportu

Amatorzy historii lubelskiego sportu! Od dzisiaj udostępniamy na naszej stronie publikację D. Słapek, E. Zielińska, Bibliografia historii lubelskiego sportu, Lublin 2013.

OkładkaZastępuje ona pierwotną i daleką od doskonałości bibliografię, która była dostępna w zasobach LCDHS dotychczas. Nie znaczy to, że ta drukowana jest idealna. Każda bibliografia „starzeje się” niejako w naturalny sposób, każda wymaga zatem aktualizacji. Nie chodzi w niej jedynie o uwzględnienie prac, które zostały opublikowane po 2013 roku. Celem pojawienia się Bibliografii historii lubelskiego sportu było wszak rozbudzenie zainteresowania wskazaną w tytule przestrzenią badawczą (patrz w tejże pracy obszerny artykuł: D. Słapek,O kondycji i potrzebie badań nad dziejami lubelskiego sportu, s. 9-41). Udało się to połowicznie, bo postęp widoczny jest zwłaszcza jeśli chodzi o niepublikowane prace dyplomowe studentów wielu uczelni. Ciągle jednak nie powstała pełna  synteza dziejów lubelskiego sportu…. Bibliografia wydana w 2013 roku wymaga też uzupełnienia pod kątem artykułów pochodzących z coraz bogatszej oferty periodyków regionalnych (np. miesięczniki samorządowe), które niekiedy – przy całkowitym braku innych publikacji i często także źródeł pisanych – nabierają w badaniach nad historią lokalnego sportu  wagi informacji jedynej i pierwszorzędnej. Wydanie drugiej części Bibliografii historii lubelskiego sportu wydaje się zatem koniecznością!  Warto wreszcie dodać, że nakład pracy z 2013 roku sięgnął niewiele ponad sto egzemplarzy, które rozeszły się niezwykle szybko. Nie ulega wobec tego wątpliwości, że wersja online stanie się dostępna dla dużo szerszego kręgu potencjalnych badaczy regionalnego sportu.     

Bibliografia dzieli się na dwie części:

Prace bezpośrednio dotyczące dziejów sportu w Lublinie i na Lubelszczyźnie
 Prace pośrednio dotyczące dziejów sportu w Lublinie i na Lubelszczyźnie

Bibliografia w wersji .pdf dostępna jest w tym miejscu: Bibliografia

Author: Paweł Markiewicz

Historyk, archiwista, dziennikarz. Doktorant w Zakładzie Historii Społecznej XX wieku na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Zapalony działacz Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu i Akademickiego Związku Sportowego. Doświadczenie zdobywał uczestnicząc aktywnie w życiu organizacjach studenckich i młodzieżowych. Zaangażowany w realizację pasji jaką jest organizacja spotkań koncertów, debat, szkoleń, warsztatów, konferencji. Współpracownik agencji reklamowych, eventowych, firm szkoleniowych. Zainteresowania historyczne: życie codzienne okresu PRL, historia sportu, historia muzyki rockowej.

2 thoughts on “Bibliografia lubelskiego sportu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *