Kronika LZS Ryki 1979 – 1983

Publikujemy dzisiaj w naszym repozytorium niezwykle ciekawe i oryginalne źródło do badań nad dziejami regionalnego sportu. Jest to niezwykle bogate i z wielu powodów wyjątkowe źródło do poznania historii sportu w Rykach.

Jego autor, Pan Henryk Piątkowski, zatytułował swoje dzieło „Konkurs na najlepszą kronikę LZS 1979-1983”, wyrażając tym jeden z motywów powstania kroniki. W istocie jest to rodzaj opatrywanego licznymi komentarzami kalendarium sportu ryckiego, zamkniętego w cezurach dużo bardziej szerokich niż w latach podanych w tytule. Te i inne wątpliwości związane z dziełem życia Pana H. Piątkowskiego rozwiewają objaśnienia i komentarze przygotowane przez mgr Ireneusza Szlendaka. Uwagi te są częścią pracy pt. „Warsztat historyka sportu regionalnego w XX wieku. Źródła do dziejów klubowego sportu ryckiego” przygotowanej przez Pana Ireneusza pod moim kierunkiem na studiach podyplomowych Historia i Wiedza o Społeczeństwie prowadzonych w Instytucie Historii UMCS.
W imieniu Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu gorąco dziękuję Panu Ireneuszowi Szlendakowi za przekazanie nam skanów Kroniki Pana Henryka Piątkowskiego!

Author: Profesor Dariusz Słapek

„Niepoprawny (tzn. trudno ulegający zniechęceniu) kibic i entuzjasta sportu”. Wiek (nadwaga i …fajka) przerwały jego amatorską grę w piłkę nożną. Rozbrat z nią wypełnia zainteresowaniem dziejami sportu. Chce kiedyś o sobie powiedzieć, że jest historykiem sportu. Wie jednak, jakie to trudne, bo sporo pisał o dziejach sportu antycznego… Z tych wszystkich powodów wpadł na pomysł powołania Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *