Kronika LZS Ryki 1979 – 1983

Publikujemy dzisiaj w naszym repozytorium niezwykle ciekawe i oryginalne źródło do badań nad dziejami regionalnego sportu. Jest to niezwykle bogate i z wielu powodów wyjątkowe źródło do poznania historii sportu w Rykach.

Jego autor, Pan Henryk Piątkowski, zatytułował swoje dzieło “Konkurs na najlepszą kronikę LZS 1979-1983”, wyrażając tym jeden z motywów powstania kroniki. W istocie jest to rodzaj opatrywanego licznymi komentarzami kalendarium sportu ryckiego, zamkniętego w cezurach dużo bardziej szerokich niż w latach podanych w tytule. Te i inne wątpliwości związane z dziełem życia Pana H. Piątkowskiego rozwiewają objaśnienia i komentarze przygotowane przez mgr Ireneusza Szlendaka. Uwagi te są częścią pracy pt. “Warsztat historyka sportu regionalnego w XX wieku. Źródła do dziejów klubowego sportu ryckiego” przygotowanej przez Pana Ireneusza pod moim kierunkiem na studiach podyplomowych Historia i Wiedza o Społeczeństwie prowadzonych w Instytucie Historii UMCS.
W imieniu Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu gorąco dziękuję Panu Ireneuszowi Szlendakowi za przekazanie nam skanów Kroniki Pana Henryka Piątkowskiego!

Nie znaleziono

Profesor Dariusz Słapek

„Niepoprawny (tzn. trudno ulegający zniechęceniu) kibic
i entuzjasta sportu”. Wiek (nadwaga i …fajka) przerwały jego amatorską grę w piłkę nożną. Rozbrat z nią wypełnia zainteresowaniem dziejami sportu. Chce kiedyś o sobie powiedzieć, że jest historykiem sportu.
Wie jednak, jakie to trudne, bo sporo pisał o dziejach sportu antycznego…
Z tych wszystkich powodów wpadł na pomysł powołania Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu.

Latest posts by Profesor Dariusz Słapek (see all)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *