Profesor Dariusz Słapek

Teatr NN Lublin. Pamięć Miejsca – Miasto Żydowskie

8 grudnia 2015

Miło nam poinformować, że w ramach projektu Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN Lublin. Pamięć Miejsca – Miasto Żydowskie pojawiły się wątki sportowe.

W tym internetowym repozytorium znalazł się bogato ilustrowany artykuł dotyczący dziejów sportu żydowskiego w Naszym Mieście: teatrnn.pl/activities/miastozydowskie/sport/.
Ten ciekawy i obszerny tekst pokazuje problem na szerokim tle społecznym i politycznym sięgając nawet do relacji sport – społeczności żydowskie w starożytności. Najszerzej ów kontekst przedstawiono jednak jeśli chodzi o okres początku XX wieku w Europie i międzywojnia w Polsce. Warto podkreślić, że autor tekstu (szkoda, że anonimowy) wykorzystał w swej mającej walory naukowego wykładu nie tylko informacje z prasowe (Przegląd Sportowy, Lubliner Tugblat), ale także materiały archiwalne.

sp_007
Drużyna piłkarska Morgensztern (jid. Jutrznia) z Lublina. Zdjęcie z kolekcji szklanych negatywów Twarze nieistniejącego miasta. Źródło: teatrnn.pl

Warto podkreślić jednak obecność w bibliografii rzadkich i trudno dostępnych opracowań poświęconych wyłącznie temu zagadnieniu, np.:

  • Kopelman Z.J., Klub sportowy Wieniawa, w: Dos buch fun Lublin, red. M. Litwin, M. Lerman, Paris 1952; Frojd J.,
  • Szimszon – pierwsze żydowskie towarzystwo gimnastyczno-sportowe, w: Dos buch fun Lublin, red. M. Litwin, M. Lerman, Paris 1952;
  • Rejchensztejn I., Lubelski Hapoel, garść wspomnień, Kol Lublin – Lubliner Sztyme, nr 6, Tel Awiw 1972;
  • Rubinsztejn A., Kluby sportowe Makabi i Jardenia, w: Dos buch fun Lublin, red. M. Litwin, M. Lerman, Paris 1952;
  • Sztokfisz S., Żydowski klub sportowy Wieniawa, Kol Lublin – Lubliner Sztyme, nr 6, Tel Awiw 1972.

Jednym słowem rzecz warta lektury! Artykuł stanowi bowiem pierwsze monograficzne ujęcie zagadnienia i – oczywiście – zachętę do dalszych badań.

Zobacz także: